>

DİĞER HABERLER

Geleceğin Volvo Modelleri İnternette!

Volvo, kullanıcılarına geleceğin Volvo modellerini web üzerinde, inceleme ve tasarım şansı sunuyor!...
 
   
 
 
     
Otomobil meraklıları, Volvo Konsept Laboratuarı bünyesinde yer alan ve teknolojinin ulaştığı en yüksek donanıma sahip, çılgınca tasarlanmış, geleceğin hayallerine işaret eden Volvo Konsept otomobillerini, interaktif dizayn yazılımlar sayesinde inceleme şansı buluyor.

Volvo, kullanıcılarının fikirlerine her zaman önem veren ve Volvo Konsept Laboratuarları’nda yapılan çalışmalarında bir sonraki aşamaya geçerken, Volvo otomobillerinin gelecekte nasıl görünmesi gerektiğiyle ilgili görüşleri değerlendiriyor.

Volvo Car Corporation, gelecekte geliştirilmesi planlanan potansiyel modellerini pazara sunmadan önce, yapılabilecek değişikliklerle ilgili bilgi alışverişini müşterileriyle interaktif olarak sağlıyor .

Tüm müşterilere dünya çapında web hizmeti sunuyor
Tüm müşteriler, www.conceptlabvolvo.com internet sitesi sayesinde Volvo modellerini yaratan kalpler ve beyinler ile direkt olarak kontak kurabiliyor. Siteyi ziyaret edenler, en son modeller ve konsept otomobiller hakkında fikirlerini ve sorularını Volvo otomobillerini yaratan anahtar kişilere iletebiliyorlar. Sitede şu anda Volvo Versatility Concept Car (VCC) ve Volvo’nun Kaliforniya, İspanya ve İsveç’te bulunan dizayn stüdyolarında geliştirilen diğer beş konsept otomobili hakkında detaylı bilgi bulunuyor.


Geleceğin küçük Volvo konseptleri ekranda
Volvo Konsept Laboratuarı’nın gelecekte küçük Volvo modellerinin nasıl görüneceğine dair beş tane çok ilginç konsept çalışması bulunuyor;

o Sarı spor sedan: Bir kompakt sedanın ne kadar dinamik olabileceğini gösteren bir çalışma. Yakıt tüketimini düşüren ultra hafif bir konstrüksiyonun kullanıldığı kompakt sedanın genel dizaynı ve süspansiyon tasarımı motorsikletlerden ipuçları alınarak geliştirilmiş.
o Sports coupe: İki kişilik tasarlanan coupe modelin en önemli özelliği bir sentez niteliği taşıması. Önceki dönemlerde üretilen Volvo modellerinden alınan retro çizgiler ile futuristik bir anlayışın karışımı olan yeni coupede kullanılan hibrid tasarımlı motorun emisyon değerleri sıfıra indirgenmiş durumda.

o Küçük sınıf SUV: Volvo, bu konsept ile geniş ölçülere sahip bir SUV’un (Sports Utility Vehicle) sahip olduğu tüm özellikleri kompakt ölçülere sahip bir modelde toplamayı amaçlıyor. Yeni SUV’un tasarımında bir başka önemli nokta ise off-road kabiliyetinde olduğu kadar şehir içi kullanımında da mükemmeli yakalamak. Yükleme kapasitesinin artırılması amacıyla yeni SUV’un tavan tasarımında da özel uygulamalar bulunuyor.

o Urban Jungle Rider: Tamamen kompakt ölçülerde ve dört tekerlek çekiş sistemine sahip bu roadster, çıkarılabilir tavan yapısı ile çekici. Camdan üretilmiş tavanı çıkarıldığında geriye kalan estetik gövde tamamen alüminyum kullanılarak geliştirilmiş.

o Dört koltuklu hatchback: Şimdiye kadar tasarlanan en kısa Volvo olarak da tanımlanabilecek konseptin, geniş arka omuzlarının ilgi çekici görüntüsünün yanısıra burun kısmı da son derece kısa dizayn edilmiş. Modelin üç ya da beş kapılı olarak geliştirilmesi düşünülüyor. Modern Volvo çizgisinin vurgulandığı geniş omuzlar, coupe tasarımı çağrıştıran çizgiler ile birlikte kullanılıyor.

Resmi açılışını 2003 senesinde yapan www.conceptlabvolvo.com sitesine, yaklaşık 5.000 kişi üye olmuş ve 100.000 kişi siteyi ziyaret etmiş durumda. Konsept modellere şimdiye dek verilen tepkiler oldukça olumlu. "Çizgi ötesi"’, "Şık, akıllı ve ilgi çekici", "Geleceği gören" ifadeleri, değerlendirme anketine yazılan yorumlardan sadece birkaçı.

Sonuçlar değerlendirildiğinde, ziyaretçilerin çoğundan sistemi kullanmanın kolay olduğu ve İsveçli otomobil devinin müşterileriyle fikir alış-verişinde mükemmel bir yol izlediğini düşündüğü ortaya çıkıyor. Çalışmaya sadece sıradan insanlar ilgi göstermiyor. Aynı zamanda Volvo Car Corporation’da çalışan uzmanlar da Volvo Konsept Laboratuarı’ndaki çalışmaların bir parçası olmak istiyorlar.

Volvo’nun Tasarım Şefi Henrik Otto, bu konudaki düşüncelerini şöyle ifade ediyor: "Tasarımcılar olarak bizim işimiz yeni trendler yaratmaktır. Ama biz İsveç’te kendi stüdyolarımızda oturup dünyanın geri kalanının kullanacağı otomobiller hakkında tek başımıza karar veremeyiz. İnsanların, bizim fikirlerimiz ve gelecekte sergileyeceğimiz vizyonumuz hakkında neler düşündüklerini bilmek zorundayız. Volvo Konsept Laboratuarı, markanın müşterilere direkt olarak ulaşabileceği bir yol. İnternet ise otomobil fuarlarına gitmeyen ya da otomobil dergilerini okumayan insanlarla temas halinde olmamızı sağlıyor. Bana göre Volvo Konsept Laboratuarı, geleneksel yollardan ulaşmaya zorlandığımız gençlere ulaşmamızı sağlıyor. Genç insanların bizim geleceğimiz ve vizyonumuz hakkında neler düşündüklerini öğrenmeyi çok istiyoruz. Sonuçta bu otomobilleri satın alacak olanlar onlar.’’Volvo konseptleri genelde gerçeğe dönüşür.

"Bizim konsept modellerimiz sadece rüya otomobiller değil. Bu otomobillerin üzerinde sürdürülen üst seviyede araştırmalar, bizim şu anda üretim bandından satışa sunduğumuz seri üretim modellerinin de geliştirilmesinde büyük rol oynuyor. Önceki dönemlerde tanıttığımız iki konsept modelimiz şu anda ürün yelpazemizde yer alıyor. ACC, yani Adventure Concept Car’ın XC90 modeli ile satışa sunulması bugün yaşanmakta olan büyük bir başarının öyküsüdür. Bunun yanında, Performance Concept Car modelleri (PCC1 ve PCC2) de bugün S60R ve V70R’a dönüşmüştür.

Ayrıntılı Görmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız...Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>