>

DİĞER HABERLER

Güler Sabancı dünyanın en güçlü 17'inci kadını

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Fortune dergisinin yaptığı 'Dünyanın en güçlü 50 kadını' listesinde 3 basamak birden atlayarak 17'nci oldu.
 
   
 
 
     
Güler Sabancı, Financial Times'ın 'Avrupa'nın en güçlü 25 iş kadını' listesinde de 8'nci sırada yer almıştı

İş ve ekonomi çevrelerine hitap eden Amerikan Fortune dergisinin 'Dünyanın en güçlü 50 kadını' listesinde Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı 17'nci sırada yer aldı. Güler Sabancı, geçen yıl listede 20'nci sırada yer almıştı. 50 yaşındaki Güler Sabancı, geçtiğimiz günlerde İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'ın 'Avrupa'nın en güçlü 25 iş kadını' sıralamasında da 8'inci olmuştu. Listeye Türkiye'den giren diğer isim de Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili îmre Barmanbek oldu. Listede 23'üncü sırada yer alan Barmanbek, geçen yıl 22'nci olmuştu.

Birinci yine Fransız Lauvergeon oldu

Fortune dergisinin listesinde bu yıl da birinciliği, dünyanın en büyük nükleer teknoloji firması Fransız Areva'nın Başkanı Anne Lauvergeon aldı. Aynı zamanda dünyanın dördüncü büyük telekom şirketi Vodafone'da yönetici olan 46 yaşındaki Lauvergeon, şirketin gelirlerini yüzde 48 artırarak 13.8 milyar dolara çıkardı.
Listede ikinci sırayı ise Çinli çelik devi Shanghai Baosteel Group'un Başkanı Xie Qihua korudu. 62 yaşındaki Qihua, yaş haddinden dolayı dünyanın en büyük altıncı demir-çelik şirketinin başkanlığını bıraktı. Halen 19.5 milyar dolarlık şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürüten 'Demir Leydi' lakaplı Qihua, Baoşteel'in yurtdışı faaliyetlerim genişletmekle tanınıyor.

Bu yıl da listede üçüncü sırada ise İngiliz Pearson şirketinin CEO'su Marjorie Scardino yer alıyor. 58 yaşındaki Scardino, Financial Times ve Penguin'in yayıncısı olan şirketin gelirlerini, kitap grubunda pek de parlak bir yıl geçmediği halde 7.2 milyar dolarda tutmayı başardı.

VatanFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>