>

DİĞER HABERLER

Güney Doğu Asya: Tayland

"..Bugünlerde alternatif tatil yapmak isteyen pek çok kişinin tercih ettiği yerlerin başında Güney Doğu Asya ülkeleri gelmekte..." Emre Ayan'ın yeni yazısını okumak için tıklayın.
 
   
 
 
     
Bugünlerde alternatif tatil yapmak isteyen pek çok kişinin tercih ettiği yerlerin başında Güney Doğu Asya ülkeleri gelmekte .Bu turlar hem ucuz oluşları hem de Asya’nın ilginç kültür ve doğa harikası deniz turizmi olanakları sayesinde çok tercih edilmekte. Tayland'da çok hoş ve değişik bir tatil yapabilirsiniz ancak bazı noktalara dikkat etmek koşulu ile;

İstanbul - Bangkok gidiş dönüş ekonomi sınıf tarifeli uçak biletleri 500 ile 750 dolar arasında havayolu firmasına ve aktarma durumuna göre değişiklik gösteriyor. Bugünlerde gazeteleri incelerseniz 9 gün lüks otellerde konaklamalı, tarifeli uçak ve ara transferler dahil, rehberlik ve günlük turlar dahil 300 dolardan başlayan tur fiyatları görebilirsiniz. Peki bu nasıl oluyor?

Birincisi tur fiyatına nelerin dahil olup nelerin olmadığına çok dikkat edin. Pek çok turizm firması tura otel ve transfer ücretlerini dahil edip yüksek ücretlerle günlük turlar satarak kar etmeyi hedeflemektedir. Kalınacak otel ve gidilecek uçak firmasını çok iyi öğrenin çünkü bu servisler genel olarak lüks konaklama adi altında vasat servis veren yerler olabiliyor. Tercihen tanınmış ve daha önce seyahat edip memnun kaldığınız bir firmanın turunu secin.

Peki Tayland'da neler var? Bu bölgeye giden pek çok tur Bangkok`ta baslar. Bangkok dünyadaki pek çok başkent gibi aşırı betonlaşmış, ciddi bir hava kirliliği, trafik , kargaşa ve gürültünün olduğu bir yer. Asya’nın kalabalık kültüründen nasibini almış; köylerden ve kırsal kesimden gelen göç ile yaşanması güç bir şehir haline gelmiş, ancak tarihi, kültürü, gece hayati ve inanılmaz çeşitlilikte, ucuzlukta alışveriş seçenekleri ile turistler için ana duraklardan birisi olma özelliğini kaybetmemiş tam bir Asya başkentidir Bangkok. Eğer gündüzleri çılgınca alışveriş yapmak, geceleri de sabahlara kadar içip, güzel Asya kadınlarının sadece burada izleyebileceğiniz çok özel şovlarını izlemekten hoşlanıyorsanız o zaman Bangkok sizin için doğru bir adres.

Yok eğer beyaz kumsallarda palmiye ağaçlarının gölgesinde uzanıp arada bir kendinizi masmavi denizin serinletici etkisine bırakmak istiyorsanız o zaman Tayland körfezindeki yada Andaman denizindeki pek çok tropik ada sizi bekliyor. Eğer buralara giderseniz, tüple dalış sertifikanız yoksa bile en azından şnorkel ile dalıp, deniz yaşamının canlılığını ve renkliliğini gözlemlemelisiniz.

Tayland için üçüncü bir farklı tatil seçeneği daha var. Ülkenin kuzeyine çıkabilir ve daha çok tarih, kültür ve ilginç Asya dinlerini yasayabilirsiniz. Tayland’ın son 100 yıl içinde çok hızlı gelişmesi ve cevre ülkelerdeki bitmek bilmeyen savaşlar, bu ülkeye çok ciddi bir göçe sebep olmuş. Kuzey Tayland'da Laos'dan , Burma'dan , Çin'den, Kamboçya ve Vietnam'dan gelen, kendi kültür ve yasam biçimlerini koruyarak, hayatlarını dağlarda sürdüren kabileleri gözlemlemek mümkün. Bu kabileler yaptıkları el işi eşyaları turistlere satarak ve fotoğraflarının çekilmesi karşısında aldıkları küçük bahşişler sayesinde hayatlarını idame ettiriyorlar. Kuzey Tayland’ın başkenti olarak anılan Chiang Mai'da bu tür kültürel turlara katılmak mümkün. Tek yapmanız gereken sayıları yüzlerce olan turist acentalarına gitmek ve size sunacakları turlardan birine karar vermek.

Tayland'a gittiğinizde tadabileceğiniz ülkeye has bazı küçük atraksiyonlar da var. Örneğin Tai masajı gibi. Kesinlikle 2 saat uzun demeyin ve bir kez olsun 2500 yıllık bir geçmişi olan Tai masajını tüm vücudunuza uygulatın. Odadan çıkarken ne kadar dinç ve dinlenmiş olacağınıza inanamayacaksınız. Eğer zamanınız varsa yağlı Tai masajını ve ayak masajını da kesinlikle denemelisiniz. Tayland’ın mutfağı tahmin edebileceğinizden çok daha değişik gelecektir. Eğer farklı tatları deneme konusunda kendinize güveniyorsanız limitlerinizi zorlamanız gerekecek kadar çok farklı tat bulabilirsiniz. Hatta isi bir adım ötesine götürüp 1 günden 1 haftaya kadar yemek kurslarına katılabilir ve döndüğünüzde dostlarınıza evinizde Tai yemeklerinden bir ziyafet düzenleyebilirsiniz.

Yukarıdaki önerilerimden hangilerini yaparsanız yapın döndüğünüzde her zaman hatırlayacağınız ve 10 saatlik uzun uçak yolculuğuna değecek bir tatil yapmış olarak geleceğinize eminim.

Hepinize iyi tatiller...

Emre Ayan


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>