>

DİĞER HABERLER

Islak mayoya dikkat.

Yaz aylarıyla birlikte güneş, havuz ve deniz isteği artıyor; ama bu istekler, başta mantar olmak üzere çeşitli enfeksiyonları da beraberinde getiriyor.
 
   
 
 
     
Özellikle vajinal mantarlar, yaz aylarında büyük artış gösteren sağlık sorunlarından. Genital bölgenin çok sıcak ve nemli kalması, mantarın üremesi için ideal zemin hazırlıyor. Havuz ve deniz kenarında ıslak mayoyla oturmak yerine mayoyu değiştirmek, mantarın oluşumunu önlüyor.

Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu, yaz aylarında mantar enfeksiyonlarına sıkça rastlandığını, ancak bunun havuz suyuyla temas yoluyla geçmediğini kaydediyor. Dr. Mumcu, havuz suyunun değil, klor ve ıslak mayonun mantarın ortaya çıkmasına zemin hazırladığını belirterek, bunun sebebini şöyle açıklıyor:

"Havuzdan sonra mantar enfeksiyonları görülebilir, ama bunlar, başkasında bulunan mantarın havuz suyuyla geçmesi değil, kadının vajinasında zaten normalde bulunan mantarların aktif hale geçmesinden kaynaklanıyor. Vajina içinde var olan mikroorganizmaların bir kısmı yararlıdır. Bir kısmı ise fazla miktarda çoğalırsa enfeksiyona yol açar. Bu yararlı olanlar, asit üreterek asit baz dengesini koruyor. Denge bozulursa bazı bakteri ve mantarlar aktif hale gelerek enfeksiyona yol açıyor. Havuz suyu içindeki klor pek çok mikrobu öldürdüğü gibi, bu asit salgılayan yararlı bakterileri de olumsuz etkiliyor.

Dolayısıyla vajinanın PH dengesini bozuyor ve var olan
mantarlar aktif hale geçip enfeksiyona yol açabiliyor. Tabii bu her havuza girende olur diyemeyiz".

Genital bölgenin çok sıcak ve nemli kalmasının mantarın üremesi için ideal bir zemin hazırladığını anlatan Dr. Mumcu, mantar sporlarını aktif hale getiren diğer bir sebebin de ıslak mayo olduğunu vurguluyor. "Mantar sporları nemli ortamlarda çok rahat ürüyor" diyen Dr. Mumcu, sözlerine şöyle devam ediyor:

"Bu nedenle o bölgeyi çok fazla ıslak ve havasız bırakmamak lazım. Özellikle yaz günlerinde sentetik iç çamaşırları giyilmemeli. Sentetik çamaşırlar genital bölgede hava sirkülasyonunu engellediği için mantarın ortaya çıkmasına uygun ortam sağlıyor. Havuz ve deniz kenarında ıslak mayoyla oturmak yerine mayonuzu değiştirmeniz mantarın oluşumunu önler. Tayt tarzı dar kıyafetler de terlemeye neden olduğundan, yaz aylarında giymekten kaçınılmalı".


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>