>

DİĞER HABERLER

Kadınlar kafede izinsiz çalışacak

İçkili mekânların açılması ve işletmesiyle ilgili esasları değiştiren yönetmelik yürürlüğe girdi.
 
   
 
 
     
Yeni düzenlemede, bu mekânlarda çalışacak kadınların mülki amirden izin alması uygulaması da kaldırılırken, 'barmen, barmaid, konsomatris' tanımlamaları da yer almadı. Böylece, bir kafe ya da barda çalışan kadınlardan zührevi hastalık raporu istenmesine kadar varan ve büyük tepki çeken uygulama tarihe karıştı. Ayrıca yeni yönetmelikte internet kafeler, 'umuma açık yer' olarak tanımlanarak, bu müesseselerin açılması ve işletilmesindeki ağır denetim koşulları hafifletilmiş oldu.

İşte, Resmi Gazete'de yayımlanan 'Açılması İzne Bağlı Yerlere Uygulanacak İşlemler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in ana hatları:

Barmen-barmeid, çalışma izni, çalışma izin belgesi, garson, komi, konsomatris, masör-masöz, sahne sanatçısı, tellak tanımları yönetmelikten çıkarıldı.

İnternet kafe, "İçerisinde bulunan internet bağlantılı bilgisayarlar sayesinde müşterilere uluslararası bilgi-iletişim ağını kullanma imkânı sunan, alkolsüz içeceklerle birlikte hafif yiyeceklerin de verildiği ticari amaçla işletilen umuma açık yer" olarak tanımlandı.

'Okul öncesi eğitim' ibaresi, içkili yer bölgesi tespit edilemeyecek yerler arasından çıkarıldı.

İçkili yer açma, içkili yeri işletme veya içkili yerde mesul müdür olma yaşı 21'den 18'e indirildi.

İçkili yerlerde, içkisiz istirahat ve eğlence yerlerinde çalışacak kişilerde, 21 yaşından büyük bayanların çalışabilmesi için mahallin en büyük mülki amirinin iznine bağlı olması kaldırıldı.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>