>

DİĞER HABERLER

Mahir'e Ne Oldu?

1999 yılının sonlarına doğru İzmirli bir adam; Mahir Çağrı bir web sitesi kurmaya karar verdi. Yaklaşık bir yıl sonra ise tüm dünya onu tanıdı. Ya şimdi! Ece Arar Cosmoturk okurları için yazdı!
 
   
 
 
     
Mahir Çağrı önce bir arkadaşının yardımıyla kendini anlatan basit bir site hazırladı. Ardından bir sabah, ‘sanki kafasına birden bire bir saksı düşmüş’ ve hayatı değişmişti. Sitenin açılmasından dört gün sonra Mahir’in telefonları çalmaya başladı ve bir daha da susmadı.

Sitesini gören biri, onu başka bir adrese taşımış ve yeni bilgiler ekleyerek siteyi değiştirmişti! Mahir önce neler olduğunu anlamadı, sonra bu kişiyi buldu ve gerçeği öğrendi. ‘Şaka olsun’ diye siteyi komik bir hale getirdiğini söyleyen kişi de şoktaydı çünkü tek yaptığı yeni ‘seksi’ imajlı içeriği on arkadaşına göndermekti ve site inanılmaz hit alıyordu!

Peki Mahir Çağrı’nın yarım yamalak bir ingilizceyle kadınları onunla tanışmaya çağırdığı ve ‘I Kiss You’ diyerek mesajını verdiği internet sitesi profesyonellikten uzak, tasarımı felaket bir siteyken nasıl oldu da Forbes Dergisi onu dünyanın en çok tanınan 100 insanı arasına seçti?

Tam olarak açıklamak mümkün değil ama çoğunluk onun ‘kırık’ ingilizcesinin onu bir numaraya yerleştirdiği konusunda hemfikir. Belki Mahir’de bir şeytan tüyü var denilebilir ya da Mahir öyle içten, sevgi dolu ve amatördü ki çağrısına kulak verenler başkalarını da haberdar ederek sitenin hitini artırdılar. Öyle ki açıldığı hafta 700 bin hit alan sitesini hackerlar yüzünden kapatılmasına karşın, hayranları yeniden açtılar, hatta onlarca hayran sitesi bile kurdular.

Mütevazi sitesinde kendi fotoğraflarına yer veren ve çocuksu bir saflıkla nelerden hoşlandığını anlatan Mahir, karşı cinsi ülkesine, evine çağırıyor, ev ve cep telefonunu koca koca fontlarla dünyaya duyuruyordu. Kadınların dışında ilgi alanlarına sahip olan Mahir her fırsatta dünyadaki, açlıkla nasıl baş edileceğini sorunca, çocuklara uygulanan şiddetten söz edince İnternet dünyasındaki popüleritesini de artırdı ve bir Siber- Kitch olarak anılmaya başladı. İnternetin ünlü yaptığı ilk isim olann Mahir her ne kadar kendi ülkesinde eleştiri oklarına maruz kalsa da, dünyada ‘Kişisel Web Sitelerinin Tanrısı’, ‘İnternetin Tom Cruise’u’, ‘Süperstar’ olarak anılmaya başladı.

Saturday Night Live’a konuk olmayı başaran, İngiltere’de bir reklam kampanyasında oynayan, BBC, Channel 4 gibi önemli kanallara çağrılan, The Guardian, New York Times gibi gazetelere röportaj veren Mahir’in hayatı şüphesiz kısa zamanda büyük bir değişikliğe uğradı. Mahir Çağrı 2000 yılında ‘Sanal Dünya Anahtarı’ adlı ödülü de aldıktan sonra çalışmalarını hızlandırdı, sitesine yeni işlevler kazandırmaya başladı.

12 milyon hit ile en fazla ziyaret edilen kişisel web sitesinin sahibi olan Mahir bu rekoruyla Guinness’e bile girdi. Bir uzman Mahir’in başarısını ‘Basit bir sayfaya bakıp gülüyor ve dertlerinizi unutuyorsunuz, daha ne olsun?’ sözleriyle açıklıyor.

Mahir ününe ün kattıkça sponsor bulmakta gecikmedi ve e-tour.com sitesi dünyayı dolaşmak istediğini söyleyen bu uzun boylu, bıyıklı, maço görünümlü, akordion çalan, pinpon oynayan, Speedo mayosuyla pozlar veren bu adamı Amerka’da ağırladı. Mahir bu yolculukta hayranlarıyla buluştu ve öpücük vererek misyon edindiği alanlara (açlık, çevre, hayvan hakları) bağış topladı.

www.istanbul.tc/mahir adresinde faaliyet gösteren sitesi neredeyse üç yıldır güncellenmemiş, yani Mahir artık unutulmuş görünüyor. Sitesinde İngiltere’de kaydettiği ‘I Kiss You’ isimli single’ının, aynı isimdeki kitabının, tişörtlerinin satışını yapılıyor, geliri açlıkla mücadeleye harcıyor. Meg Ryan’dan David Bowie’ye ünlü hayranları var, onlarla bir projede buluşmayı hayal ettiğini söylüyor. Gezdiği ülkelerden, tanıştığı insanlardan söz ediyor ama 15 dakikalık şöhret kapısı artık ona kapanmış görünüyor. Hala onlarca hayran sitesi, 500 kelimelik makale yazması karşılığında 500 Dolar ödeme yapacaklarını söyleyen siteler, ‘Onun izinden gideceğim ve internetin meşhur ettiği ikinci kişi olacağım’ diyenler var ama nafile. Mahir Çağrı kayıplarda. Kimbilir belki de Karayipler’de, elinde içeceği, kumlara uzanmış, son birkaç yılı, nereden gelip nereye gittiğini düşünüyor.

En iyisi, Mahir Çağrı’nın başına gelenleri, klasik bir Amerikan rüyası hikayesinin bir Türk’ün başına geldiğini söyleyerek açıklamak.Belki bir gün bir Hollywood filmi olur hayatı.

Ece ARAR


Ayrıntılı Görmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız...Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>