>

DİĞER HABERLER

Oscar heyecanı geçti, şenlikli günler bitti.

"Haftalardır Oscar adayı filmlerin art arda gösterime girmesi ile mest olmuştuk..." Talip Ertürk'ün yeni yazısı...
 
   
 
 
     
Oscar heyecanı geçti, şenlikli günler bitti

Haftalardır Oscar adayı filmlerin art arda gösterime girmesi ile mest olmuştuk. Vasat filmlerle dolu bu hafta hayat normale dönüyor


Daha Yaklaş - Closer

Angels in America'yla yeniden doğan, Hollywood'un emektar yönetmenlerinden Mike Nichols, kazandığı büyük başarıya Daha Yaklaş ile cila çekiyor. Yakın tarihli bir tiyatro oyunundan uyarlanan bu çarpıcı film, yalnızca dört karaktere sahip. Ama birbirinden ilginç bu dört karakter filmi taşımaya yetiyor da artıyor bile. Julia Roberts ve Jude Law resmi olarak filmin yıldızları. Ama filmin asıl yıldızları, kendisinden beklenmeyen bir cesaretle oyununu inandırıcı kılan Natalie Portman ve bugüne kadar oyunculuğu hakkında umut verememiş Clive Owen oluyor. Kadın erkek ilişkileri hakkında tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olmayı başaran bu eşsiz yapım, herkesin pekala bildiği bazı gerçekleri tekrarlamasına rağmen, üslubu ile daha önce izlediğimiz benzerlerinden kolayca ayrılıyor.

(Closer)
ROMANTİK-DRAM
Yönetmen: Mike Nichols Oyuncular:
Julia Roberts, Jude Law, Natalie Portman,
Clive Owen
2004, ABD, 104 dk.
imdb notu: 7.2Anka'nın Uyanışı - Flight of the Phoenix


1965 yapımı ünlü James Stewart filminin yeniden çevrimi olan Anka'nın Uyanışı, Gobi Çölü'nde yaşanan bir ölüm kalım mücadelesine ortak ediyor izleyicisini. Çöle mecburi iniş yapmak zorunda kalan bir grup, uçakları fena halde hasar görünce yeni bir uçak yapmaya girişiyorlar. Elbette bu zorlu görev sırasında yan çizenler ve işten kaytaranlar oluyor ama sonuçta tam bir birlik beraberlik havası filmin tamamında kendini hissettiriyor. Kadronun öne çıkan isimleri son dönemde yeniden popüler olan Dennis Quaid, küçük rollerin büyük kahramanı Giovanni Ribisi ve Yüzüklerin Efendisi serisinin Eowyn'i Miranda Otto.

(Flight of the Phoenix) MACERA
Yönetmen: John Moore Oyuncular: Dennis Quaid, Giovanni Ribisi, Miranda Otto 2004, ABD, 113 dk. imdb notu: 6.0


Pardon


Ferhan Şensoy'un yıllar önce küçük bir gazete haberinden yola çıkarak yazdığı hikaye, tiyatro sahnesinin ardından şimdi de sinema perdesinde. Şuçsuz yere hapse atılan ve 9 yıl boyunca suçsuzluklarına kimseleri inandıramayan üç kafadarın öyküsünü anlatan Pardon, ülkemize özgü bazı trajikomik durumların altını çizerken, Ferhan Şensoy usulü bir mizahın peşine düşüyor. Bunda da gayet başarılı. Filmin Şensoy imzalı senaryosu yönetmenin üvey oğlu Mert Baykal tarafından görselleştirilmiş. Başroldeki Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş üçlüsü filmi taşırken, Şensoy da Şans Kapıyı Kırınca ile zedelediği itibarını nispeten toparlamış oluyor.

KOMEDİ
Yönetmen: Mert Baykal Oyuncular:
Ferhan Şensoy,
Rasim Öztekin,
Ali Çatalbaş, Bülent Kayabaş
2005, Türkiye, 95 dk.Makinist - The Machinist

Başrol oyuncusu Christian Bale?in rolüne 81 kilodan 54 kiloya düşerek hazırlandığı Makinist, bir yıldır uyuyamayan ve hayatı asla uyanamadığı bir kabusa dönüşen Trevor Reznik'in öyküsünü anlatıyor. Bale'in "iskeletor" misali ortalıkta dolaşıp, vicdanımızı sızlattığı yapım, parlak fikrini geliştiremiyor ve tatmin edici olamıyor.

(The Machinist) GERİLİM
Yönetmen: Brad Anderson Oyuncular:
Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, John Sharian
2004, ABD, 102 dk.
imdb notu: 7.6


İpler - Strings

İlk olarak !F Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterilen Danimarka yapımı İpler, sinema tarihinde bir ilke tekabul ediyor. Tümü kuklalarla çekilmiş ilk film olan yapım, klasik bir hikayeyi kuklalar aracılığı ile anlatırken seyircisine unutulmayacak bir deneyim vadediyor. Ancak sonuç bu büyük vaat kadar görkemli değil.

Talip Ertürk
terturk@gazetevatan.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>