>

DİĞER HABERLER

Oscar'a günler kala favoriler vizyonda...

"Jazz efsanesi Ray Charles?ın yaşamını anlatan Ray, 6 adaylıkla boy
göstereceği Oscar gecesinin iddialı isimlerinden." Talip Ertürk'ün yeni yazısı...
 
   
 
 
     
RAY


Jazz efsanesi Ray Charles?ın yaşamını anlatan Ray, 6 adaylıkla boy göstereceği Oscar gecesinin iddialı isimlerinden. Film hiç değilse Jamie Foxx'un oyunu ile Oscar'ı kesinlikle hak ediyor. Foxx'un Amerikan müzik tarihinin kilometre taşlarından biri olan Ray Charles'ı canlandırmaktaki başarısı, filmi bir kademe yukarı taşıyor. Hollywood'un emektar isimlerinden Taylor Hackford'un yönetmenliğini üstlendiği yapım, Charles'ın yaşamına ayrıntılı bir bakış attığı halde, kahramanını putlaştırmıyor ve başta eroin bağımlılığı olmak üzere tüm zaaflarını gözler önüne seriyor. Ray, jazz müziğinden hoşlananlar için türün bazı klasik eserlerinin doğuşundan, duyulmamış bazı özel ayrıntılara, bir dolu "özel" lezzet barındırıyor. Ama en büyük keyif, Ray Charles elbisesini üzerine fevkalade uydurmuş Jamie Foxx'u izlemek oluyor.

MİLYONLUK BEBEK


Clint Eastwood, oyunculuktaki başarısını yönetmenlikte sürdürebilmiş az sayıdaki sinemacıdan biri. Son olarak Gizemli Nehir ile birinci sınıf bir yönetmen olduğunu bir kez daha kanıtlayan Eastwood, bu kez gül cemalini de bizden esirgemiyor. Eastwood'un yanında Morgan Freeman ve Hillary Swank da var; bu üç oyuncu birden Oscar'a aday olmuş durumda. En İyi Film dahil 7 adaylık sahibi film, yetenekli bir boksör olan Maggie ve onu kanatları altına almış iki eski tüfek Frankie ile Eddie'nin çevresinde gelişiyor.

GÜMÜŞ ŞEHİR


Henüz geçtiğimiz hafta içinde !F Bağımsız Filmler Festivali kapsamında izleme şansı bulduğumuz Gümüş Şehir, vakit kaybetmeden ticari gösterime giriyor. Amerika'nın güncel politik ortamına, küçük bir taşra kasabası özelinden bakan film, şaşırtıcı bir oyuncu kadrosunu da bir araya getirmiş. Özellikle andaval politikacı rolünde Chris Cooper, açıkça Başkan Bush'tan esinlenmiş karakterinde son derece başarılı. Ancak film, karmaşık öyküsünü seyirciye layığıyle aktaramıyor.

Talip Ertürk


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>