>

DİĞER HABERLER

Renklerin etkileme sanatı...

KIRMIZI: İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çogu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır...
 
   
 
 
     
*KIRMIZI: İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çogu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Yanlış bir inanış olarak, boğaların kırmızıya saldırdığı sanılır. Oysa boğalar renk körüdür. Bu yüzden de kırmızıya değil kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırır.

* YEŞİL: Güven veren renktir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. Yatak odası için rahatlatıcıdır. Yeşil yaratıcılığı körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarında yeşil tercih edilir. Hastanelerde de yeşil rahatlatıcı özelliği nedeniyle kullanılır. Yeşil alanda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği bilinir.

MAVİ SAKİNLİK VERİR

* SİYAH: Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah matemi temsil eder, oysa Japonya'da siyah mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih ederdi.

* MAVİ: Sakinlik simgesi. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır. Nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır.

* LACİVERT: Kozmik renk olarak kabul edilir, sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında maviyi kullanır.

* MOR: Nevrotik duyguları açığa çıkardığından insanları bilinçaltının korkuttuğu saptanmıştır. İntihar edenlerin beğendiğini renktir.

SARI DİKKAT ÇEKER

* PEMBE: Rahat hissettiren bir renktir. Bu yüzden bazı büyük mağazalar tezgahtarlarına pembe üniforma giydirir. Pembe aynı zamanda çocuk rengidir.

* SARI: Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolüdür. O yüzden dünyadaki tüm taksilerin rengi sarıdır. Sarı rengi bu özelliğinden dolayı bankalar kullanmak istemez, çünkü paranın geçici değil kalıcı olmasını isterler.

* BEYAZ: İstikrarı, devamlılığı ve temizliği simgeler. Politikacılar temiz ve dürüst imajı verdiği için beyazı çok sık kullanır.

* KAHVERENGİ: İnsanın hareketlerini hızlandıran bir renktir. Bu nedenle, fast food restoranların iç mekanlarında kahverengi kullanılır. Kahverengi giyen insanlar kalabalıkta pek dikkat çekmezler.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>