>

DİĞER HABERLER

Serdar Erener'e 3 yıl reklam yasak...

Ali Atıf Bir, Y&R'den ayrılan Serdar Erener'in sözleşmesini gündeme getirdi...
 
   
 
 
     
Hürriyet Gazetesi yazarı Ali Atıf Bir'in yazısı:
Özgür Kız'ın yaratıcısına reklam yasağı!

REKLAM dünyası geçen hafta bomba bir haberle sallandı. ‘‘Dahi reklamcı’’ Serdar Erener, 1986'dan bu yana çalıştığı Y&R Reklamevi ile 31 Aralık 2003'ten itibaren yollarını ayırma kararı verdiğini açıkladı.
Daha önce de (yanlış anımsamıyorsam 12 kez) Erener'in böyle kararlar aldığı konuşulmuştu ama bu kez iş ciddi görünüyor. İşin en ilginci de Serdar Erener, Y&R/Reklamevi ile sözleşmesi gereği, rakip olamıyor. Bunun anlamı şu. Serdar Erener'in üç yıl için reklam ajansı kurması söz konusu değil. Serdar Erener'le görüştüm. O da ajans kurmayacağını, ama marka danışmanlığı, yönetmenlik, yapımcılık yapabileceğini söyledi. Taraflar oturmuşlar, Erener'e bir ‘‘değer’’ biçmişler. Erener de biçilen değeri az bularak kendine bir değer biçmiş, sonuçta anlaşamamışlar.

Y&R/Rekamevi Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Aksoy'u ‘‘Verilen parayı da, istenen parayı da duysanız dudaklarınız uçuklar, yılda milyonlarca dolar. Ayrılık kesin’’ diyor. Aksoy'a ‘‘E ne olacak Selo'nun, Çelik'in, David'in, Özgür Kız'ın, 12 Dev Adam'ın, Bonissimo'nun durumu. Bunları Serdar Erener yaratmadı mı? Bunlar öksüz mü kalacak?’’ diye sordum. Aksoy, ‘‘Mümkün mü böyle bir şey Ali Atıf. 100 kişinin çalıştığı reklam ajansında bunları bir kişinin yaratması mümkün mü?’’ diye yanıtladı. Daha sonra da, reklamcılıkta niye starlara karşı olduğunu, kişisel hırsların kurum felsefesinin önüne geçmemesi gerektiğini, bir genel müdürün görevinin tüm ajans çalışanlarının içindeki en iyiyi ortaya çıkarmak olması gerektiğini anlattı. Y&R'nin yeni Genel Müdürü de belli olmuş: Arzu Ünal.

Sonuç şu: 2004'te Türk reklamcılık sektörü çok ciddi bir testten geçecekmiş gibi görünüyor. Y&R Reklamevi son on yılın en başarılı reklam ajanslarından biri. Ses getiren reklam kampanyaları ile diğer sessiz ve derinden giden çokuluslu reklam firmalarından ayrıldığı çok açık. Hazır Kart, 12 Dev Adam, Bonus Cart, Cola-Turka gibi markalar başarının göstergeleri. Bu kampanyalar bir star yarattı: Serdar Erener. Ya da bir star vardı o da bu kampanyaları yarattı. Ya da bir star ona uygun dere yatağını bulup starlığını ortaya çıkardı. Acaba hangisi? Starlar mı önemli kurumlar mı? Starlara mı para ödeyelim yoksa takım oyuncularına mı? İşte 2004'te Türk reklamcılığının geçeceği test. Bizim şu ana kadar bildiğimiz Serdar Erener'in reklam dahisi olduğu. Bakalım Arzu Ünal bildiklerimizin yanlış olduğunu bize ispatlayabilecek mi? Çok heyecanlandım.
Not: Serdar Erener'in ‘‘o benim diğer yarım’’ dediği Uğurcan Ataoğlu da Y/R Reklamevi ile yolarını ayıracağını açıkladı. Belki yorumunuza etkisi olur diye bu haberi de vereyim dedim
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>