>

DİĞER HABERLER

Tarihi Sofralarımıza Taşıyan ANCYRA!

Ankara’nın tarihi isimlerinden Ancyra, bölgenin nadide şaraplık üzümü Kalecik Karası’ndan üretilen yepyeni bir şaraba hayat veriyor.
 
   
 
 
     
Dünya şarap tarihinde önemli bir çıkış noktası olan Ankara’nın eski ve dünyaca tanınan ismi "Ancyra", yine Orta Anadolu Bölgesi’nin nadide şaraplık üzümü Kalecik Karası’ndan üretilen yepyeni şarabımıza verilmiş ve şarabın anavatanı olan bu toprakları simgeleyen eşsiz bir ürün olarak, şarapseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Günümüze ulaşan tarihi belgeler, eski dönemlerde de Ankara’nın Anadolu’da stratejik bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Orta Anadolu’da tüm kavşakların birleşme noktasında bulunan Ankara yakınlarında yapılan kazılarda ortaya çıkan Erken Hitit Çağı’na ait rituel şarap kapları, bu içkinin kutsallığını ve önemini vurgulamaktadır.

Yine Ankara çevresinde bulunan Roma Dönemi’ne ait birçok sikkede ise Dionysos betimlerine yer verilmiş, antik dünyanın şaraba, yaşamını sağlamak için gereken diğer besinlerden daha fazla önem verdiğini ve dinsel bir tema olarak algılanan şarabın her toplumda bir de şarap tanrısının var olmasına neden olduğunu gözler önüne sermiştir.

Genç Kalecik Karası’nın tadına doyum olmuyor...

1989 yılından bu yana üretilen Kavaklıdere Kalecik Karası şarapları yıllandıkça zenginleşip, üzümün kendine has aromaları zamanla hissedilirken, genç Ancyralar taze ve son derece aromatik yapılarıyla sofralarınızı hemen renklendirmeye hazırlar.

Taze meyve, kiraz, nar ve hafif baharat kokularıyla bezeli bu şarap, parlak ve canlı kırmızı rengiyle tazeliğini gözler önüne sererken, zarif, aromatik ve tanenli yapısı şarabın zenginliğini damaklara taşıyor.

Özellikle kuzu eti, az pişirilmiş ızgaralar, lazanya ve keskin tadı olmayan peynirlerle uyum sağlayan Ancyra’nın ideal içim derecesi 16-18°C’dir.

Ayrıntılı Görmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız...


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>