>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kışın cildinize özen gösterin

Yüz, el ve vücut yıkamasını seyrekleştirin. Deri koruyucu merhemleri, sık aralıklarla ellere, yüze ve vücuda sürün.
 
   
 
 
     
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nilgün Bilen, soğuk ve kirli havanın insan cildinde kuruma, çatlama ve kızarma gibi olumsuzluklar yarattığını ifade ederek, “Bu yüzden, deri koruyucu merhemler, sık aralıklarla ellere, yüze ve vücuda sürülmelidir. Cilt, soğuk ve kirli havaya karşı korunmalıdır” dedi.
       
CİLDİNİZE VE BÜTÇENİZE GÖRE ÜRÜN SEÇİN
       
Cilt temizliği için piyasaya sürülen ürünlerin birbirinden farklı olmadığını belirten Bilen, şöyle konuştu: “Bazı ürünlerin her türlü deri hastalığını tedavi edeceği iddiası gerçekçi değildir. Kişilerin, cildi ve bütçesine uygun ürün seçmesi daha doğru olacaktır. Cilt temizliğinde kullanılan bazı ürünler deterjan özelliği nedeniyle kuruma ve çatlamalara neden olabilir. Yüz, el ve vücut yıkama seyrekleştirilmeli, banyo sonrası uygun nemlendirici kullanılmalı. Yüz temizliği de, temizleme sütüyle yapılmalı. Hava kirliliği, sigara, aşırı egzersiz ve bazı ilaçlar cildi olumsuz yönde etkiler. Bu türdeki olumsuzluklara karşı, temizlik ve dengeli beslenme önerilebilir.”
       
VİTAMİNLİ ÜRÜNLERİN KATKISI KESİN DEĞİL
       
Bilen, cilt bakımında kullanılan ürünlerin çoğunluğuna, cildin doğal savunma mekanizmasını güçlendirdiği gerekçesiyle bazı vitamin ilaveleri yapıldığını da bildirdi. Bu ilavelerin katkısının bilimsel olarak kesinlik kazanmadığına da değinen Bilen, şunları kaydetti: “Cilt bakımında kullanılan ürünlerin çoğuna ilave edilen (C) ve (E) vitaminleri ile bazı antioksidanların etkisi, bilimsel olarak kesinlik kazanmadı. Bu ürünleri kullananların aşırı beklenti içinde olması, hayal kırıklığına neden olabiliyor. Kış aylarında hava neminin azalması, merkezi ısıtma sistemleri ve sık duş alışkanlıkları şikayetleri artırıyor. Kuru derili kişiler yağ içeriği zengin ürünler kullanmalı. Yağlı cilde sahip kişiler ise mat, yarı mat, yağsız ve düşük yağ içerikli ürünleri tercih etmeli. Karma ciltliler de, yüzün merkez kısımlarında yağlı, diğer bölgelerinde kuru ürünler tercih etmeli.”
       
CİLT YAPISINA UYGUN MAKYAJ ÜRÜNLERİ
       
Günlük olarak kullanılabilen nemlendiricilerden, mutlaka cilt yapısına uygun olanının seçilmesi gerektiğini anlatan Bilen, şöyle devam etti: “Kadınlar, günlük makyajda yağ içeriği zengin ürünler, dudakların kuruma ve çatlamasını önleyen, güneşten koruyan ruj kullanmalıdır. Ruj kullanmayanlar, yağ içeriği zengin, renk maddesi içermeyen dudak kremleri kullanabilir. Bu ürünler, diğer ürünlere oranla daha az alerji riski taşımaktadır.”
       
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>