>

DİĞER HABERLER

Tatil sendromuna dikkat!

Hem tatile çıkarken işleri yetiştirme hem de sonrası işe uyum sağlama stresi yaşıyoruz.
 
   
 
 
     
Yaz dönemi çalışanlar birer birer tatile gittikçe iş yerinde kalanların iş yükü artıyor. Bayındır Hastanesi uzman psikoloğu Nilüfer Erkin, 'Bu nedenle aslında yaz ayları hem tatile giden hem de kendi syrasy gelene kadar iş yerinde kalanlar için aslında bir stres durumu.

Bütün bunları düşününce tatil yapmak aslında yarardan çok zarar veriyor gibi gelse de tabi ki bu doğru değil. Tatil boyunca sürekli cep telefonundan iş yeri ile bağlantıyı koparmayan, döndüğünde yapacağı işlerden başka bir konuya konsantre olamayanlar için ise işe gitmemek tatil anlamına gelmiyor tabii' diyor. Sabah belli bir saatte kalkmak zorunda olmamak ve şehrin trafiğinde bir süreliğine de olsa boğulmamak tatilin sağladığı ilk kazançlar olabilir.

İş ortamında yaşanan kaçınılmaz stres vücudumuzdaki kaslarda gerginliklere neden olduğundan tatilde hiç değilse belli bir süre boyunca vücudumuza gevşeme fırsatı vermiş oluyoruz. Steresin yol açtığı baş ağrısı, sırt ağrısı ve mide ağrılarının tatillerde neredeyse hiç yaşanmadığını hepimiz biliyoruz.

Güneş ışığının arttığı durumlarda insanların kendilerini daha iyi hissettikleri de biliniyor. İş dışındaki konularda düşünmek de yorulmuş olan beynimize dinlenme fırsatı sağladığından unutkanlık ve dikkat dağınıklığı gibi iş stresinin yarattığı zorlukların ortadan kalkmasını sağlıyor. İyi dinlenilen bir tatil sonrasında işe başlandığında var olan gevşeme durumu giderek azaldığından ve yeniden strese maruz kaldığımızdan psikolojik olarak olumsuz etkilenebiliriz.

Tatil sonrasında iş yerinde çoğumuzun kendini iyi hissedememesi normal. Tatilde işini özleyenler varsa onlar için bu bir sorun değil tabii. Unutmayalım ki ağır olmayan bir dozda stres aslında işlerimizde daha iyi performans göstermemizi sağlıyor. Bir yıl boyunca sadece bir defa uzun bir tatil yapmak yerine ülkemiz gibi bayramları bol bir yerde kısa kısa da olsa (üşenmeyip!) küçük tatiller yapsak, hem beden hem de ruh sağlığımızı korumak açısından daha fazla çaba sarfetmiş olmaz mıyız?Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>