>

DİĞER HABERLER

Yaz geldi, güneşe dikkat!

Bronz bir tene sahip olmak uğruna uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmanın cilt kırışıklığına neden olacağını unutmayın!...
 
   
 
 
     
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükran Tunalı, güneşin sıcaklığını iyice hissettirdiği bugünlerde, insanların dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Güneş ışınlarının, içeriğindeki D vitaminden dolayı kemikleri güçlendirme gibi faydasının yanında zararlarının da olduğunu anlatan Prof. Dr. Tunalı, ''Atmosferin koruyucu ozon tabakasında oluşan delikler nedeniyle güneşin zararlı UV ışını, yeryüzüne daha fazla ulaşıyor. Yapılan araştırmalarda, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan her 5 kişiden birinde ileri yaşlarda cilt kanseri görüldüğü saptanmıştır'' diye konuştu.

Güneş ışınlarının deri üzerindeki etkilerinin, uzun vadede ellerde, göğüs bölgesinde ve yüzde lekeler şeklinde kendini gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Tunalı, yüz derisinin vücudun diğer bölgelerine oranla daha ince olduğu için insanların yüzlerini güneşten korumaları gerektiğini vurguladı.

UV ışınlarının derinin daha hızlı yaşlanmasına ve yıpranmasına neden olduğuna işaret eden Prof. Dr. Tunalı ''Uzun süre güneş altında kalanların deri altında bulunan destek dokuları eridiği için, bu kişilerin ciltlerinde daha fazla kırışıklık oluşuyor'' dedi.

Kişilerin çocuk yaştan itibaren güneşin zararlı ışınlarından korunmak için eğitilmesi gerektiğini savunan Prof. Dr. Tunalı, şunları söyledi:

"Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için saat 10.00-16.00 arası sokağa çıkmaktan kaçınmak gerekir. Özellikle açık tenli kişiler, yaz, kış ayrımı yapmadan güneşli havada dışarı çıktıklarında yüksek koruma faktörü içeren krem ve losyon kullanmalıdır. Şapka veya şemsiye kullanarak da güneşin zararlarından korunulabilir."

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>