>

DİĞER HABERLER

Yüzüklerin Efendisi'nin müziği için 300 saatlik kayıt!

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin müzikleri en az filmin kendisi kadar ses getirdi.
 
   
 
 
     
114 kişilik Londra Filarmoni Orkestrası’nın patronu konumundaki Walker, orkestrayı ve Yüzüklerin Efendisi filminin müzikal safhasını anlattı.

Orkestra 1932’de Sir Thomas Beecham tarafından kurulmuş. O tarihten bu yana Sir Adruan Boult, Sir John Pritchard, Bernard Haitink, Sir George Kolti, Klaus Tennsted ve Franz Welster Möst gibi hepsi birbirinden değerli duayenler orkestranın şefliğini yapmış. 2000 yılının Eylül ayından bu yana ise bu görevi dünyanın en saygın müzik adamlarından Polonya doğumlu Kurt Masur yürütüyor.

İlklerin orkestrası

Walker’a göre, orkestranın bu kadar popüler olmasının ardında, Yüzüklerin Efendisi filmine eşlik eden müzikal performansının yanı sıra, tarihinde ilklere imza atması da yatıyor. Söz gelimi Soğuk Savaş’ın şaşaalı günlerinde Rusya’da konser veren ilk İngiliz orkestrası LPO olmuş. Yine 1993’te Çin’de konser veren Batılı ilk orkestra da Walker ve arkadaşları. Güney Afrika’daki ırkçı apartheid rejiminin yıkılmasından sonra ilk konseri yine LPO vermiş.

Walker, Yüzüklerin Efendisi’nin, orkestranın popülerliğini tavana vurdurduğunu ve şu ana kadar yaptıkları en iyi çalışma olduğunu kabul ediyor; ama “Zaten Arabistanlı Lawrence (Lawrence of Arabia), Philadelphia, Bayan Butterfly (M. Butterfly), Babam Adına (In the Name of the Father), Dağcı (Cliffhanger) gibi filmlere yaptığımız müziklerle hatırı sayılır bir üne kavuşmuştuk.” demeyi de ihmal etmiyor.

Filmin Yeni Zelanda’da çekilmesi, müziklerinin Londra’da yapılması, idari işlerin ise New York’tan yürütülmesi ekibi bir hayli zorlamış. “Kayıtlar esnasında Yeni Zelanda’daki film yönetmeni Peter Jackson ve New York’taki kayıt yönetmenimiz ile eşzamanlı olarak video konferans yapıyorduk.” ifadesini kullanan Walker, orkestrasının, film kayıtlarını yaparken kendine has programını aksatmadığını da ekliyor! Bir gün Glyndboume Opera Festivali diğer bir gün ise BBC’nin Royal Albert Hall’daki dinletisi için çalmışlar ve diğer ülkelere turnelere çıkmışlar.

Kurt Masur yönetti

Yüzüklerin Efendisi’nin müziğini Kanada doğumlu kompozitör Howard Shore besteledi ve kaydı yönetti. Film müziğinin yapılmasına 7 Eylül 2000’de başlandı. LPO’nun şefliğini dünyanın en ünlü müzik adamlarından Kurt Masur yaptı. Müzisyenler, molalarda sık sık kitabı okudu. Filmde seslendirilen Elf şarkıları için sanatçılara dil hocası tutuldu. Orkestraya 60 kişilik bir koro eşlik etti. Soundtrack’deki ‘Into the West’ isimli eseri Grammy ödüllü Annie Lennox seslendirdi.

LPO imzalı bazı filmler

The Mission (Misyoner), The Fly (Sinek), Looking for Richard, Cop Land, East is East, Dogma, The Yards, The Cell (Hücre), A Kiss Before Dying, Naked Lunch, Semana Santa, Creatures of Light.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>