>

DİYET

Bavulunuzu Siz Mi Hazırlıyorsunuz Yoksa Hormonlarınız Mı Hazırlıyor?

Dikkat!
 
   
 
 
     

Kış aylarında düşen metabolizma hızımız, hava şartlarından dolayı yapılamayan sporların acısı bahar aylarında çıkıyor.

“Güneş bulutların arasından çıkıp kendini hissettirdikçe bizler hemen tatil planları yapmaya başlıyoruz. Aldığımız kilolar aklımıza geliyor ve onlardan kurtulmak için çaba harcıyoruz. Peki tercihlerimiz kadar hormonlarımızın da bu planları yaparken bavulumuzu hazırladığını biliyor muydunuz?”

Tıbbı insanların daha güzel ve sağlıklı olması için 20 yıldır uluslar arası düzeyde tecrübesiyle kullanan Transmed Klinik, yaz aylarının kapıya dayanmasıyla pek çoğumuzun fark etmediği bir gerçeği açıklıyor.

Transmed Klinik Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Göncay tatil planlarının yapılmaya başlandığı şu dönemde özellikle deniz, kum, güneş tatili yapmayı planlayanların kilolar kadar hormonların da tatil hazırlığında çok önemli bir etken olduğunu açıkladı.

Hormonların açlık ve tokluk metabolizmasında önemli rol oynadığını söyleyen Göncay, özellikle iki hormonun bu sistem üzerinde çok etkili olduğunu dile getirdi .

Göncay, “Ghrelin acıktığımızı haber veren hormon, leptin ise yemeği bırakmamızı söyleyen hormondur. Eğer açlıktan ölüyorum, sürekli birşeyler tüketmek istiyorum diyorsanız, mutlaka önce endokrinolog, daha sonra diyetisyeninizden yardım alınız. Duygu durumunuzu ve hislerinizi hormonlarınız belirler. Yeme krizleri ve sürekli açlık hissinizle baş edememeniz sizin suçunuz değil!” şeklinde konuştu.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>