>

DİYET

Boğazınızı tutmanın yolları

Evde oturunca televizyon karşısında atıştırıp durmaktan keyiflisi yok. Böyle keyifli keyifli yemek yerken, kilo problemlerinden bahsetmenin alemi yok ama...
 
   
 
 
     
Yemek yemekle ilgili en zor şey, sevdiğiniz bir şeyden az miktarda yiyip, gerisini bırakmaktır. Abartmaksa, kilo almanıza sebep olur.

Kış devam ederken, insanın içinden hiçbir şey yapmak gelmiyor. Hava çoğu zaman kapalı olduğundan, insanın evden çıkası bile gelmiyor. Eh evde oturuncu da, televizyon karşısında atıştırıp durmaktan keyiflisi yok. Böyle keyifli keyifli yemek yerken, kilo problemlerinden bahsetmenin alemi yok ama, yazı da düşünmek lazım.

Bazı acı gerçekler:

Mesela ofiste, orada buarada atıştırdığınız yiyeceklere ve kalorilerine bir göz atalım:

Donat: 140 kalori
1 brownie kek: 120 kalori
2 adet peynirli çubuk kraker: 55 kalori

Aldığınız ekstra kaloriler bunlarla başlıyor ve devam ediyor. O zaman şunu belirtmekte fayda var: Her hafta, aldığınız fazladan 3500 kalori, size yarım kilo olarak geri dönüyor. Toplama yapmaya başlarsanız, kilo almanın da ne kadar kolay olduğunu anlamış olursunuz. Peki ne mi yapmalı?

İşte bizim önerilerimiz:

Atıştırmalarınızı planlayın.

Size sevdiğiniz her şeyi unutun demiyoruz. Ama bunları önceden planlayarak, sevdiğiniz besinlerden yiyebilir, hem de kendinizi kontrol edebilirsiniz. Miktarı günde bir adet, ya da bundan daha az olacak şekilde sınırlayın. Sağlıklı seçimler yapmaya özen gösterin.

Gözden ırak olan, gönülden de ırak olur

Sevdiğiniz ama uzak durmaya çalıştığınız besinleri, satın almayın ve masanızın üzeri gibi gözünüzün görebileceği bir yerde de tutmayın.

Yediklerinizin tadını çıkarın

Sevdiğiniz bir besini yerken, çevrenizdekilerden uzaklaşın ve dikkatinizi sadece yediğiniz şeye verin. Yediğiniz her ne ise, tadı ve kokusuna yoğunlaşın. Bu, daha azla doymanızı ve yetinmenizi sağlayacaktır.

Öğün atlamayın

Açlık, iradeyi yener ve yememek konusundaki tüm iyi niyetinizin de önüne geçer.

Yediklerinizi kaydedin

Yediklerinizi bir yerlere not etmek, kendinizi kontrol etmek adına son derece yararlıdır ve düşünmeden ağzınıza bir şeyler atmanı önler.

Hareket edin

En kısa zaman dilimlerini bile küçümsemeden hareket etmek için kullanın. Çünkü bu, metabolizmanızı da daha canlı tutacaktır. Ayrıca kalori yakmanızı da sağlar.

Kendinize kızmayın

Eğer bir anda, koyduğunuz tüm kurallara karşı geldiğinizi fark ederseniz, bunun nedenini araştırın. Bunun nedeni stres, üzüntü, açlık, sevinç gibi bir şey mi? Yoksa farkında bile değil misiniz? Bu nedeni keşfedin ama orada takılıp kalmayın, devam edin. Tekrar aynı şekilde hissettiğinizde, daha çok egzersiz ya da farklı şekilde beslenerek bunu çözmeye çalışın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>