>

DİYET

Çiğ Mi, Pişmiş Mi?

Kimi besinleri çiğ, kimi besinleri pişmiş yemek faydalı…
 
   
 
 
     

SARIMSAK

Çiğ: Çiğ olarak tüketilmesi, kalp-damar sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinden maksimum düzeyde yararlanmanızı sağlar. Ancak bu şekilde tüketildiğinde keskin tadı ve kokusu çok güçlü hissedilir.

Pişmiş: Çiğ olana göre çok daha kolay sindirilir. Keskin tadı ve kokusunun etkisi pişirildiğinde hafifler. Ancak çok fazla pişirilirse besin kaybı meydana geldiğini unutmamak gerekir. Kabuğuyla pişirerek besin değerini bir ölçüde korumak mümkün olabilir.

ÇİLEK

Çiğ: C vitamini açısından en zengin meyvelerden biridir. Üstelik şeker oranı çok düşüktür. C vitamini kaybı olabileceğinden, yıkarken suda çok fazla bekletilmemesi gerekir.

Pişmiş: Turta ya da reçel yapmak için pişirildiğinde büyük oranda vitamin kaybeder.

ET

Çiğ: İnsan vücudu, çiğ etin içeriğindeki demiri daha iyi özümser. Ancak çiğ proteinleri sindirmek daha zordur.

Pişmiş:
Pişince yağ oranı ve buna bağlı olarak kalorisi azımsanamayacak oranda düşer. Ancak çok pişerse B vitaminlerinin bir kısmı yok olur. Ayrıca etin çok pişmiş (yanığa yakın) şekilde tüketilmesinin kanserojen etkileri olabileceği biliniyor.

DOMATES

Çiğ: C ve E vitaminlerinin yanı sıra mineraller açısından da çok zengin bir besindir. Kabuğu ve çekirdekleri yüzünden hassas bünyeli kişilerin bağırsak sorunları yaşamasına yol açabilir.

Pişmiş: Domatesteki liflerin hazmı, yumuşadığı zaman çok daha kolay olur. İçerdiği likopen maddesinin antioksidan etkisi bu şekilde tüketildiğinde artar. Ancak piştikten sonra C vitamini ve içeriğindeki minerallerden birazını kaybedebileceğini unutmayı

ŞEFTALİ

Çiğ: Tam olarak olgunlaştığında tüketilirse, taze lifleri vücut tarafından kolayca sindirilir. Tüylü bir meyve olduğundan genellikle kabuğu soyularak tüketilir ancak bu şekilde vitaminini büyük oranda kaybeder.

Pişmiş: Pişirildiği takdirde C ve B vitaminleri büyük oranda yok olur.

KAYISI

Çiğ: Mineral açısından en zengin meyvedir. Potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum içerir. Vitamin ve betakaroten içeriğini korumak için çabuk tüketmek gerekir.

Pişmiş: Komposto ve reçel haline getirilmesi için çok fazla şeker ilave edilmesi gerekir. Bunun vücudumuz için fazla kalori yüklemesi olacağını unutmayın.

DOLMALIK BİBER


Çiğ: Yüzde 90'a yakın su ihtiva eder, kalorisi çok azdır. Özellikle sarı renkte olanları Ç vitamini açısından çok zengindir. Yapısı ve lif açısından zengin olması yüzünden zor sindirilir, iyice çiğneyerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Pişmiş: İçeriğinde bulunan yüksek oranda C vitamini, pişmiş haldeyken de korunur. Ancak bu şekilde tüketildiğinde B vitamininin bir kısmını kaybeder.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>