>

DİYET

Diyetiniz işe yarıyor mu?

Diyet yapan her üç kişiden biri, diyetten kilo alarak çıkıyormuş. Bu durumda diyetinize ne kadar sadık kalmalı, nasıl önlemler almalısınız?
 
   
 
 
     
Britanya'da 4 bin kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, zayıflamak isteyenler her yeni diyeti deniyor. En çok da birkaç gün içinde kilo verdirmeyi vaat eden kısa süreli diyetlere ilgi gösteriliyor. Ancak bu, önemli bir sakınca doğuruyor. Diyet yapılan birkaç gün içinde kilo veriliyor, ama normal yeme düzenine geçilince kilolar aynı hızla geri alınıyor, buna da yoyo etkisi deniliyor. Araştırmaya göre her dört kişiden biri sürekli olarak kilo vermeye çalışıyor ve bunun için rejim yapıyor. Ancak rejim yapanların yüzde 40'ı işi sonuna kadar götüremiyor. Zayıflamak için çaba harcayan her üç kişiden biri diyet yaptıktan sonra kilo alıyor. Bu sorundan erkeklerden çok kadınlar mustarip. Kadınların yüzde 40'ı, erkeklerin ise yüzde 20'si bu durumdan şikâyetçi. Yoyo etkisi kimilerine bir hayli kilo aldırıyor. Araştırmada, diyet sonrası kilo alanların yüzde 10'u tartıya çıktıklarında eski kilolarının üzerine altı kilo kadar eklediklerini görmüş. Diyet yapanların sadece yüzde 18'i diyet sonrası istedikleri kiloya kavuşuyor. Sadece her beş kişiden biri, diyeti bir ay sürdürebiliyor. Yüzde 10'luk bir kısmı rejime sekiz hafta dayanabiliyor.

Kadın ve erkek karşılaştırması

Kadınların dörtte üçü, erkeklerin ise üçte ikisi zayıflamak istediklerini belirtiyor. Diyetteki kadınlar ortalama 4.5 kilo, erkekler de ortalama 7.5 kilo vermeleri gerektiğini düşünüyorlar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>