>

DİYET

Ev Kadınları Neden Daha Çok Kilo Alır?

Bütün dünyada bir salgın gibi yayılan “şişmanlık hastalığı” en çok ev kadınlarını vuruyor!
 
   
 
 
     

İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Ayça Kaya ’’ Ev kadınlığı belki de dünyanın en nankör işi, saçlar süpürge edilir yine de yapılan onca iş göze görünmez, yorgunluk anlaşılmaz’’ derken ev kadınlarına sağlıklı tavsiyelerde bulundu.

KENDİNİZE DEĞER VERİN


Özsaygınızı kimselerin yok etmesine izin vermeyin! Her gün sık sık “Ben çok değerliyim ve bütün güzellikleri hak ediyorum” diye tekrarlayın, dil söyleyince beyin de kalp de buna inanır.

EV İŞLERİNİ PLANLAYIN


Ev işi bitmez! Hedef bir yeri kirden arındırmak olmalı, bütün mikroplar ortadan kalkacak diye kimyasalların zehiriyle boğulmayın!

ZAMANI İYİ YÖNETİN

Bütün başarıların ardında “zaman yönetimi” yatar. Günü iyi planlar, kararlara sadık kalınırsa herkese, her şeye daha rahat vakit ayırılabilir.

‘’O kadar da ev işi yapıyorum yine de kilo veremiyorum’’ diyorsanız ev kadınlarının neden daha çok kilo aldığını açıklıyor.

YEMEK YAPARKEN ATIŞTIRMAYIN

Saatler boyu kendini mutfağa hapseden ev kadınları bir yandan çeşit çeşit yemek hazırlayıp bir yandan da her yaptığının tadına bakarsa toplamda epey fazla “göze gözükmeyen kalori” almış olur.

FARKINDA OLMADAN YENİLENLERE DİKKAT EDİN

Ana öğünler kadar kalori alınan ama farkında olunmayan iki yeme alışkanlığı da öğleden önce ve öğleden sonra yenen abur cuburlardır. “Ben abur cubur yemem” demeyin, çünkü çocukların müptelası olduğu o abur cuburlar ne ise, poğaçalar, börekler, kekler de o demek oluyor. Tek fark KALORİ KAYNAKLARININ FARKLI OLUŞU…

ALET İŞLER, EL ÖVÜNÜR

Teknoloji çıktı mertlik bozuldu! Eskiden sabahtan akşama kadar elde yıkanan çamaşırların yerini şimdi hızlı ve az fiziksel gücü gerektiren makineler yapıyor. Çamaşır makineleri, elektrik süpürgeleri, kurutma makineleri, buharlı yer siliciler… Artık ev işleri sırasında harcanan enerji yarı yarıya indi, her şey bir parmak ucuyla, enerji harcamadan yapılabiliyor.

KARPUZ YATA YATA (MI) BÜYÜR (?)

Ev kadınlarının en büyük yanlışını ev işleriyle aşırı meşgul olup, egzersize zaman ayırmamalarıyla değerlendiren  ‘’her gün yalnızca yarım saat yapılacak tempolu yürüyüş kilo kontrolü ve sağlık demektir’’ diyor.

ÇAY SAATİ MENÜLERİNİ DEĞİŞTİRİN

Ev kadınlarının ne yazık ki en sık yaptığı sosyal etkinlik olan kabul günleri için ‘’kalori yükleme seansı ‘’demek daha doğru olur. “En çok çeşidi kim hazırlayacak?” yarışına girilmesi, Kabul günlerini ve çay saatlerini bir rekabet atmosferine dönüştürür.

Çay saatlerinde alternatif yemeklerden faydalanılması, konukların yeni keşiflere teşvik edilmesi, hamurlu yağlı gıdalar yerine sebze ve meyvelerden yapılan farklı lezzetteki yemeklerin denenmesini tavsiye eden , ayrıca yemeklerden tuzun, yağın ve çeşidin azaltılmasını, sunum tabaklarının küçültülmesini, kızartmalarla birlikte mayoneze de veda edilmesini önerdi.

Çay saatleri ve kabul günlerinin sağlığa uygun hale getirilmesini önemle belirten yemeklerden önce misafirlere ikram edilecek tarçın çayının iştah kesici özelliğe sahip olduğunu da ipuçları arasında verdi.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>