>

DİYET

Kalori Hesabı ile Zayıflayın

Kilo sorunu ile mücadele eden herkes, hemen zayıflamayı hayal eder...
 
   
 
 
     

Piyasa hersene çabuk zayıflama ile ilgili bilgilerle dolup taşıyor, şunu kimsenin unutmaması gerek; iddaların bir çoğu yanıltmacadır... Şunu da dikkate alın haftada bir kilodan fazla kilo kaybetmenize neden olan diyet programları, sağlığınız için tehlikeli olabilir.

İyi haberler de var: Gerçekten sağlıklı kilo kaybını öğrenmek için karmaşık formülleri yada bilimsel teorileri hatmetmeniz gerekmez.

Temel bilgi basittir: Fazla yağ stoklarınız, tükettiğinizden daha fazla enerji (kaloriler) harcayarak kullanılabilir.

GÜNLÜK KALORİ AÇIĞI

Şimdi biraz daha ayrıntılı ele alalım, ilk adım, fiziksel, zihinsel görevlerini yerine getirmek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha az yemek üzere, gıda tüketiminizi belli oranda azaltmaktır. Günlük kalori harcamanız ile günlük kalori alımınız arasındaki farka günlük kalori açığı denir. Günlük kalori harcamanız, ağırlığınızın beş ile çarpılmasıyla yaklaşık olarak hesaplanabilir. Bu hesaplama, genç veya erkekseniz harcamanızı düşük tahmin edebilir yaşlı veya kadınsanız yüksek tahmin edebilir.

Bir diyetin içerdiği kalori gıda tablolarından tahmin edilebilir, ama porsiyon miktarlarını, büyüklüklerini dikkatle ölçmeniz gerekir. Hem içerilen kalori miktarını hem de harcanmasını tahmin etmede önemli hatalar yapmak mümkündür.

Bir diyet uzmanı böyle bir hesaplamaya yardımcı olabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>