>

DİYET

Kilonuzu Kontrol Altında Tutun

İşte kilo vermenin püf noktaları…
 
   
 
 
     

Kilo vermek kadar önemli olan diğer konu, kiloyu kontrol altında tutmaktır. Sağlık için, çocukluktan itibaren ideal kiloyu korumak gerekiyor.

Fazla kilolar, her geçen gün sağlıklı yaşamı daha çok tehdit ediyor. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı araştırmalarda, dünyada her dört çocuktan birisinin obez olarak büyümeye başladığını belirtiyor. Bu kişiler ileride şeker hastalığı, damar sertliği, kanser gibi çok yaşamsal öneme sahip hastalıklara aday oluyor.

İnsanlar her geçen gün, birkaç yüz metrelik mesafeyi yürümek istemiyor. Bir katın merdivenlerini bile zor çıkıyorlar. Merdiven inmek yerine asansör kullanıyorlar. Artık çabuk yoruluyoruz ve sağlıksız hale geliyoruz.

Temel nedenlerin altında sınır tanımayan ve hızla gelişen imkanlar yatıyor. Bu imkanlar yaşamımızı kolaylaştırıyor olsa da, tembel dokulara sahip vücutlar yaratıyor. Tembelleşen dokular, daha az çalışan, daha fazla hastalıklı dokulara dönüşüyor.

Tembelleşen dokular, içlerine daha fazla yağı ve toksini depolayarak, bölgesel yağlanma sorunlarını; bu sorunlar ise genel şişmanlık sorunlarını oluşturuyor. Doku ve organların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yağlar ve toksinler, bölgesel sarkma problemleriyle birlikte genel şişmanlığa dönüşüyor.

Şişman kişiler, günlük yaşam enerjilerinin çok büyük bir bölümünü vücutlarında fazladan birikmiş yağ ve toksinleri taşımak için harcarlar. Kilolarını ideal seviyede koruyan kişiler ise, günlük yaşamsal enerjilerini doku ve hücreleri yenilemek için kullanırlar.

Kilolu kişilerde kas ve eklem bozuklukları ortaya çıkar. Tansiyon yükselir, damar sertliği oluşur, şeker hastalığı gelişir, hormon dengesi bozulduğu için dokular sağlıklı çalışmaz, cinsel işlev bozukluğu başlar, kemik erimesi hızlanır, enfeksiyon hastalıklarına yatkınlık artar, bağışıklık sistemi zayıflar, yaşam süresi kısalır, kansere yakalanma riski artar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>