>

DİYET

Kızarmış Ekmek Mi, Taze Ekmek Mi?

Kızarmış ekmeğin bir çok diyet menüsünde yer aldığını siz de fark etmişsinizdir. Peki bunun nedeni nedir?
 
   
 
 
     

Bir çok diyet uzmanı kızarmış ekmek yemenin zayıflamak için yardımcı olduğunu söylerken bazıları da kızartılmış ekmeğin normal ekmekten hiç bir farkının olmadığını ve gramaj olarak eşit miktardaki kızarmış ekmek ile kızarmamış ekmeğin aynı miktarda kalori ihtiva ettiğini söylüyorlar. Bizler de bunu araştırdık ve kızarmış ekmek ile kızarmamış ekmeğin kalori miktarlarını karşılaştırdık.

Yaptığımız araştırmada kızarmamış ekmeğin de kızarmış ekmekle yakın kalori değerine sahip olduğunu gördük. Kızarmış ekmek kalori bakımından daha avantajlı ama kızarmış ekmeğin tok tutucu özelliği birazcık daha az.

Normalde 2 dilim normal ekmek ile doygunluk hissi yaşarken bu miktar kızarmış ekmekte 3 dilime çıkıyor. Tabi böyle olunca ister istemez fazla kalori alınmış oluyor. Diğer yandan ekmeğin kızartılması işlemi sırasında yağlar, su, karbonhidratlar ve elbette ekmekte bulunan vitaminler ile proteinler de yanıyor. Bu da ekmeğin kızartılırken besin değerinin düştüğünü göstermektedir. Diğer yandan kızarmış ekmeğin glisemik indeksinde de bir miktar düşüş görülmektedir. Diyeti sürekli kızarmış ekmek ile götürmeden arada kahvaltılarda kullanılmasının bir sakıncası olduğunu düşünmüyoruz. Ancak kızarmış ekmek zayıflatır görüşüne de katılmıyoruz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>