>

DİYET

Menopoz Döneminde Beslenme

Menopoza girmeye hazırlanan veya menopoz dönemini geçiren kadınlarımıza öneriler…
 
   
 
 
     

Kadınlar, 45-50 yaşlarına yaklaşmaya başladıkça en zorlu dönemleri olan menopozla karşı karşıya kalırlar. Kimi kadınlar bu dönemlerini çok rahat geçirirken, kimileri ise ara ara ateş basması, sinir bozukluğu ile menopoza girerler. Her yaş grubunda olduğu gibi menopoz döneminde de yeterli ve dengeli beslenmenin önemi büyüktür.

ÖNERİLER;

Menopoz döneminde vücudumuzda depolanan kalsiyum stokları azalır. Bu nedenle kemiklerin gücü azalarak, kırılma ve çatlamaya olan hassaslığı da artar. Özellikle çocukluk veya gençlik döneminde süt, yoğurt, peynir, balık gibi kalsiyum içeriği zengin besinlerle beslenen kadınlarda bu şikayetlerin daha az görüldüğü saptanmıştır.

Menopoz sonrası dönemi yaşayan kadınlarda aylık kan kaybı olmadığından, demir gereksinimleri diğer dönemlere göre daha azdır. Bu nedenle günlük protein ihtiyacını karşılarken, demir içeriği yüksek, kalsiyum içeriği düşük olan kırmızı et yerine, kalsiyum ve D vitamini içeriği yüksek olan balık, peynir, yoğurt ve süt gibi protein ağırlıklı besinleri tüketmek, sağlıklı beslenme açısından en doğru tercihtir.

Aşırı tuz tüketimi kemik yıkımını arttırdığı için özellikle menopoz dönemindeki kadınların tuz tüketimlerine daha çok dikkat etmeleri gerekir.

Menopoz dönemindeki kadınların beslenme programlarını yaparken mutlaka tüketmeleri gereken gıdaların bir listesi;

• Her gün 2 su bardağı kadar yağı azaltılmış süt

• Her gün 1 kase yağı azaltılmış yoğurt

• Haftada en az iki porsiyon balık

• Haftada en az 2 porsiyon kurubaklagil yemeği

• Bol sebze ve meyve

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>