>

DİYET

Önlemini al kilo alma...

Kilo alıyorsanız, bunun sağlık açısından tehlike oluşturacağını düşünmek yanlıştır. Ancak aşağıdaki yöntemlerle bu sorunu çözebilirsiniz...
 
   
 
 
     
EGZERSİZE BAŞLAYIN!

Olgunluk çağına gelen kadın kilo alıyorsa, bunun sağlık açısından tehlike oluşturacağını düşünmek yanlıştır. Ancak aşağıdaki yöntemlerle bu sorunu çözebilirsiniz:

* Stresten kaçının: Menopozda kadının strese girmesi, kilo almasını hızlandırıyor. Sakın stresin sizi zayıflatacağını düşünmeyin. Menopozda stres kilo aldırır.

* Egzersiz: Eğer olgunluk çağına gelinceye kadar vücut egzersizi yapmadıysanız, artık geç kaldığınıza kendinizi inandırmayın. Tam aksine, bugünden tezi yok, egzersizlere başlamalısınız. Kaslarınız ensülin alıcılarıyla yüklüdür. Ne kadar çok kas kütleniz olursa, egzersizler sayesinde ısı açığa çıkartırsınız ve karbonhidratlarla yağları yakmanız kolaylaşır. Kalbinizi ve kemiklerinizi de korursunuz. Menopozda düzenli vücut egzersizi yapmak çok önemlidir.

SAÇLAR SEYRELİYORSA...

* Troit kontrolü şart: Kadınların yüzde 25'i, menopoz dönemine yaklaşırken troit bezleriyle sorun yaşarlar. Troit bezlerinin az çalışması, metabolizma hızını azaltır. Yorgunluk, kilo almak, el ve ayakların soğuk olması, saçların seyrelmesi ve kabız gibi belirtiler troit problemlerinin habercisidir. Troit ölçümü yaptırıp troit hormonlarınızın ne durumda olduğunu öğrenmenizde büyük yarar var.

* Hormon dengesine dikkat: Menopoz dönemi başlayan kadınların hepsi vücutlarındaki östrojen fazlasını yok edebilmek uğruna bir beslenme programı, vitamin ve mineral takviyesi ve egzersiz programı uygulamalıdır. Şeker ve nişasta ağırlıklı besinlerden uzak durulmalı, posalı besin maddeleri tercih edilmeli.Bu arada fast-food türü yiyecekleri beslenme listenizden hemen çıkartmalısınız.

Papatya


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>