>

DİYET

Sağlıklı Beslenme İçin 7 Tüyo

Diyetisyen Müge Arslan’dan kurban bayramına özel beslenme tüyoları!
 
   
 
 
     

Kurban Bayramını yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenerek, kilo almadan geçirmenin 7 Tüyosu!

Aile ve dostlarla birlikte zengin kahvaltı sofraları, davetler, bayram ziyaretleri ve beraberinde getirdikleri ikramlar özellikle bayramlarda tüketilen yağlı et ve kalorili yiyeceklerin artması ve bunlara eşlik edebilecek sağlık sorunları…

İŞTE BAYRAMI TADINDA GEÇİRMEK İÇİN KÜÇÜK TÜYOLAR!

1. Pişirme sırasında etin yağsız kısımlarını tercih edin ve pişirme yöntemi olarak ızgara veya haşlama yöntemini kullanın. Pişirme sırasında kuyruk yağı, tereyağı gibi doymuş yağa sahip katı yağlar kullanılmamalı. İçerisindeki doymuş yağ oranı yüksek olan kırmızı et yanında dengeli bir karışım sağlamak için az zeytinyağı konulmuş salata yenmeli.

2. Kurban bayramlarında yapılması gelenek haline gelmiş olan kavurmalar, içine tereyağı ve kuyruk yağı konulmadan, kendi suyu ile kısık ateşte pişirilmeli. Etin içeriğinde bulunan yağ, yemeğin lezzeti için yeterli olduğundan ayrıca yağ eklemeye gerek yoktur.

3. Kurban bayramlarında genelde sakatat tüketimi de arttığı için özellikle kolesterolü ve kalp-damar hastalığı riski yüksek olan kişilerin, sakatat tüketiminden kaçınmaları gerekiyor.

4. Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlılar tadımlık miktarlarda yenmeli. Bir sonraki yapacağınız ziyarette yine ikram yapılacağı ve bunun büyük olasılıkla tatlı olacağı unutulmamalı. Ayrıca çikolataya ve şekere alternatif olarak vitamin, mineralden zengin olan ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemişler ikram edilebilir.

5. Çay, kahve gibi kafeinli içecekler fazla tüketmeyin, şeker kullanmayın.

6. Bayram boyunca günde 8 - 10 bardak su için. Özellikle her sabah kalkınca ve öğünlerden önce ılık su için.

7. Bayramda bol bol yürüyün, en az 45 dakika.


DİYETİSYEN MÜGE ARSLAN KİMDİR?

2006 yılında Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olan Müge Arslan, eğitimini almış olduğu bilim dalında yeniliklere ve yaratıcılığa açık bir vizyonla çalışmalarını sürdürmeye başladı. CDO (Chief Dietician Officer) olarak iş dünyasına yönelik dengeli ve sağlıklı beslenme çözümleri sunan ve beslenmeyi insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerinin vücuda alınıp kullanılabilmesi olarak niteleyen Diyetisyen Müge Arslan, beslenmeyi her yönüyle ele alarak özel beslenme yöntemleriyle insan yaşamına değer katmaktadır. Toplumun yeterli ve dengeli beslenme bilincinin oluşması ve beslenmenin hastalıklar üzerine etkileri konusunda seminerler veren, broşürler hazırlayan ve sağlıklı beslenme ile ilgili birçok dergi ve gazetede yazılar yayınlayan ve televizyon programlarında yer alan Arslan, form kazandırdığı ve her gün sayıları giderek artan bireylerle birlikte iş yaşamındaki başarılarını sürdürmektedir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>