>

DİYET

Sorun Ne Söyle, Diyetini Söyleyeyim

‘Ne yiyorsanız osunuz’ kuralı yüzyıllardır hep aynı ve hiç değişmeyecek…
 
   
 
 
     

Yapacağınız değişimlerin yaşamınıza sağladığı katkıları birkaç ay içinde alacak, yaşam kalitenizdeki düzelmeye, sağlığınızdaki iyileşmeye siz de şaşıracaksınız.

HİPERTANSİYONA KARŞI

Hipertansiyon sorunu ile daha kolay başetmek istiyorsanız önce kalori tüketiminizi kontrol altına alın. Fazla kilolarınızı atın. Tuz tüketiminizi günde bir çay kaşığı 2,5 gr ile sınırlayın. Potasyumdan zengin besinlerden muz, patates, şeftali, kayısı, domates, magnezyum kaynaklarından kurubaklagiller, ceviz, fındık, posa deposu sebzelerden havuç, yeşil yapraklı sebzeler daha çok faydalanın.

KALP VE DAMAR İÇİN

Kalp ve damar hastalığından, damar sertliği ile ilişkili sağlık sorunlarından uzak yaşamak istiyorsanız omega-3 yağ asitlerini artırın. Daha çok balık haftada 2-3 kez, 100-150 gr, keten tohumu günde 1-2 tatlı kaşığı, ceviz günde 1-2 adet kullanın. Kolesterol deposu besinlerden sakatat grubu, şarküteri grubu, yumurta sarısı, doymuş yağlardan tereyağı, iç yağı, kuyruk yağı, kanatlı hayvanların derisi, yağlı kırmızı etler uzak bir beslenme planı yapın. Kalori ve alkol tüketiminizi sınırlayarak trigliserid düzeyinizi azaltın. Antioksidan etkili doğal ateroskleroz savaşçılarından Likopen deposu domates, karpuz, Resveratrol deposu üzüm suyu, şarap, Quercetin deposu elma, Proantosiyanidin deposu üzüm çekirdeği daha sık faydalanın.

GÖZLERİNİZ YAŞLANMASIN

Yaşlılıkla ilişkili göz sorunlarından katarakt ve makula dejenerasyonun yavaşlatılmasında E vitamini zengini besinlerin yağlı tohumlar, tahıllar, Lutein deposu, Zeozantin kaynağı ürünlerin, beta karoten yüklü havucun, kayısının, C vitamini deposu sebze ve meyvelerin yararından istifade edin.

KEMİKLERE GÜÇ VERİN


Kemik kırılganlığı artışı doğal bir yaşlılık sürecidir. Kalsiyum zengini süt ve süt ürünlerinden peynir, yoğurt, ayran, D vitamini deposu besinlerden, kalsiyum ile zenginleştirilmiş meyve suları ve diğer içeceklerden daha çok yararlanın. Tükettiğiniz besinlerle kemiklerinize daha fazla kalsiyumu, doğal yoldan sağlayın.

Periyodik dönemleriniz gergin, şiş ve ağrılı geçiyorsa tuzu azaltın, magnezyumu arttırın. Daha çok posalı ürün kullanın. Menapoz dönemine ilişkin sorunlarınızı baskılamak istiyorsanız soya ürünlerinden daha sık yararlanın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>