>

DİYET

'South Beach' Diyeti Tüm Dünya'yı Sardı!

ABD'yi yeni bir diyet çılgınlığı sardı. Ünlülerin rejimi olarak bilinen Atkins diyetinin pabucunu dama atan 'South Beach' diyeti, büyük porsiyonlarıyla gözde.
 
   
 
 
     
Diyete adını veren 'South Beach' ABD'nin Miami kentindeki sahillerden birinin adı. Bu sahiller bikinili, güzel vücutlu kızlarıyla ünlü. Yani Amerikalılar bu diyetle South Beach kızlarına benzemeye çalışıyor.

Diyetin yaratıcısı Dr. Arthur Agatston yiyeceklerin kalorilerinin tek başına kilo almada etkili olmadığını düşünüyor. Agatston'a göre karbonhidratı zengin yiyecekler yendiğinde açlık hissi veriyor ve bu da daha fazla karbonhidrat almamıza neden oluyor. Bu yüzden diyette glisemik endeksi düşük yiyeceklerle dolu büyük bir porsiyon yenebiliyor. Kompleks karbonhidrat da denilen bakliyat, kepekli ekmek, sebze ve meyve gibi glisemik endeksi düşük yiyecekler kana daha geç karışarak, şekeri daha yavaş yükseltiyor, bu da daha geç acıkma anlamına geliyor. Agatston'a göre, sabah erkenden karbonhidrat alanlar almayanlara göre gün içinde daha fazla karbonhidrat tüketme eğiliminde oluyor.

Diyet lifli yiyecekler, sebze ve yağsız et öneriyor. Pirzola gibi yağlı etlerin yerine fındık, zeytin gibi başka yağ alternatifleri var.


Nasil uygulaniyor?

Normal porsiyonlarda tavuk, hindi, balık, midye ve dana eti yiyebilirsiniz.

Bol sebze, yumurta, peynir ve fındık var.

Salatada gerçek zeytinyağı kullanılıyor.

Günde üç dengeli öğün yeniliyor.

14 gün boyunca ekmek, pirinç, patates, hamur işi, kızartma, dondurma, hatta meyve yasak. Bu besinler bir sonraki iki hafta içinde yavaş yavaş diyete ekleniyor.

İlk iki hafta sonunda şarap serbest.

Radikal

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>