>

DİYET

Yan gelip yatarak zayıflayın!

Avustralyalı bilim adamlarının bulduğu egzersiz hapı, kaslarda spor yapmış etkisi bırakacak. Ayrıntılar için tıklayın...
 
   
 
 
     
Spor yaptığımızda metabolizmamızı hızlandıran 'AMP protein kinazı' adında bir enzim salgılıyoruz. Böylece düzenli olarak spor yapanlar, hareketsiz kaldıklarında bile kalori yakıp zayıflayabiliyor. Bu enzim ayrıca yağ ve kolesterolün çözülmesini sağlayan bir mekanizmayı harekete geçiriyor ve iştahı kapatarak daha az yemek yememizi sağlıyor. İşte bu enzimden yola çıkan Avustralyalı bilim adamları da spor yapmadan zayıflatan hap geliştirmeye başladı.

Kasları da genişletecek

Melbourne'daki St. Vincent Tıp Enstitüsü uzmanları ve ingiliz Milletler Topluluğu Araştırma Organizasyonu (CSIRO) ile dünyanın önde gelen eczacılık firmalarının da üstünde çalıştığı bu hap aynı zamanda vücudun da daha şekilli hale gelmesini sağlayacak. 3 yıl içinde araştırmalarının tamamlanması beklenen egzersiz hapıyla beyin, kaslara "egzersiz yaptın" sinyali gönderecek. Ama kişi hiç yorgunluk hissetmeyecek.

Diyabete de iyi geliyor

Aslında 1990'lı yıllardan beri birçok merkez egzersiz hapları üzerinde çalışıyor. ABD'deki Teksas Diyabet Enstitüsü'nde araştırılan bir egzersiz hapı diyabetle de savaşıyor. İlaç kaslarda egzersiz etkisi yaratıyor. Çalıştığını zanneden kaslar da kaybettikleri enerjiyi geri almak için kandaki yağ ve kolesterolü kullanıyor. Böylece kişinin kan şekeri de düşüyor.

Uzman görüşü: Namık Ekin (Spor ve Sağlıklı yaşam Uzmanı): Yan etkileri ağır olabilir.

Eğer böyle bir hap geliştirilirse spora zaman bulamayanlar için güzel bir hap ama mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı. Aspirinin bile yan etkileri oluyor. Hapların her bünyede etkileşimi farklıdır. Zayıflamak için iki şık vardır; planlı beslenmek ve çok hareket etmek. Zayıflarken dikkat edilecek nokta, enerji harcayarak bloke yağları yakmaktır. Zayıflama ihtiyacı spor merkezleri, gıdaları ve ilaçlarıyla büyük bir sektör haline geldi. İlaç sektörünün oyununa da gelmemek gerekir.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>