>

DİYET

Yaşlılarda Diyet

İlerlemiş yaşa sahipseniz, fazla kilolarınızdan kurtulmak için aç kalmanıza gerek yok.
 
   
 
 
     

Yaşlılarda diyet, genç yaştaki insanlara kıyasla biraz daha değişkenlik göstermektedir ve zaman açısından da biraz daha uzun vadeye yayılmaktadır. Öncelikle yaş ilerledikçe, insanların vücutsal faaliyetlerinde önemli sayılabilecek bir seviyede değişme yaşanır. Bu değişmeler sağlık sorunlarına ya da kilo problemlerine yol açabilmektedir. 50 yaşından sonra, insanların sindirim sistemi yavaşlar ve boşaltım sisteminde de önemli şekilde yavaşlama görülür. Bu durum, yediğiniz yemeklerin hızlı bir şekilde sindirilememesine ve vücudunuzda birikerek yağa dönüşmesine neden olur. Vücudunuzda birikmiş ve dışarı atılamamış yağlar, kalıcı kilo problemi olarak sizlere geri döner. Vücutsal faaliyetlerin bu denli yavaşlamasından dolayı, ilerleyen yaşlarda kilo vermek çok daha zordur. İşte bu durum göz önüne alındığında, fazla kilolardan kurtulabilmek için en önemli faktörlerden birisi de düzenli beslenme faktörüdür.

Her insan vücudunun ihtiyaç duyduğu çeşitli besin öğeleri bulunur. Bu öğeler, vücudunuzun daima dinç ve sağlıklı kalmasında önemli rol oynar. Ancak, vücudunuzun ihtiyacı olan bu öğeleri kullanmadığınız takdirde çok büyük problemler ile karşı karşıya kalabilmeniz mümkün olacaktır. İlerleyen yaşlarda diyet mantığı ortadan kalkıyor. Fazla kilo probleminden kurtulmak için düzenli beslenme çok büyük önem taşıyor. Her gün sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 öğün beslenmeniz ve bu öğünlerde genellikle lifli gıdalar tüketmeniz, hem sağlık açısından hem de fazla kilolardan kurtulabilmeniz için gerçek anlamda önemli bir faktör olacaktır. Bu durumu göz önünde bulundurmanız, zaman içerisinde çok daha sağlıklı bir yaşam sürebileceğiniz anlamına gelmektedir. Yaşı ilerlemiş insanlar için faydalı olan lifli gıdaları maddeler halinde inceleyecek olursak;

• Ispanak ve Brokoli

• Karnıbahar, Kuru İncir ve Kayısı

• Mercimek, Nohut, Fasulye, Bezelye ve bu gibi daha birçok besin, içeriğinde lif içermektedir ve insan sağlığı için son derece faydalı proteinler arasında yer alır.

İlerlemiş yaşa sahipseniz, fazla kilolarınızdan kurtulmak için aç kalmanıza gerek yok. Düzenli beslenme ile kısa zaman içerisinde hedeflediğiniz kiloya ulaşabileceksiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>