>

EKONOMİ

Gayrimenkul Sertifikası nedir? Nasıl satın alınıyor?

Gayrimenkul Sertifikası ve Proje hakkında genel bilgilerççç
 
   
 
 
     

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI VE PROJE HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Gayrimenkul Sertifikası nedir?

Gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak alabileceği küçük paylara bölünmesiyle oluşturulan bir yatırım aracı. Sertifika, bir daire alacak kadar birikimi olmayan, fakat gayrimenkul yatırımı vasıtasıyla kâr etmek isteyen kişilerin, gayrimenkul yatırımlarına ortak olmasını sağlıyor.

Sertifika nasıl satın alınıyor?

Borsa İstanbul’da işlem görecek sertifikalar için, talep toplama tarihleri olan 29 - 30 - 31 Mart 2017 tarihlerinde, Vakıf Yatırım aracılığıyla herhangi bir banka üzerinden doğrudan alım yapılabiliyor.

Sertifika alımı için ne kadarlık bütçe gerekli?

Projenin hayata geçirildiği Park Mavera 3’ün Gayrimenkul Sertifikasına konu olan kısmında, tüm maliyet avantajları fiyatlara yansıtılarak bir aralık belirlendi. Buna göre, yalnızca 42.5 TL ile Park Mavera 3 projesinde, TOKİ ve Makro’ya yatırım ortağı olunabiliyor. Vatandaşlar, diledikleri ve bütçeleri kadar sertifika alabiliyor.

Alınan pay ile hangi daireye kimin sahip olacağı nasıl belirleniyor?

Gayrimenkul Sertifikası alanlar bir daireye değil, Başakşehir’de inşa edilen yeni konut projesi Park Mavera 3’te, TOKİ ve Makro’ya yatırım ortağı oluyor. İnşaat yapım süresi olan 36 aylık süre zarfında projeden daire satın almak isteyenler, istedikleri dairenin pay miktarı kadar sertifika toplayarak dairenin tek sahibi olabiliyor. Satış Vaadi Sözleşmesi ile birlikte, daire borsa işlemlerinden çıkarılıyor ve dairenin tapusu hemen sahibine teslim ediliyor.

Projeden daire almak istemeyenler için süreç nasıl işleyecek?

Gayrimenkul sahibi olmayı düşünmeyenler, 36 ay boyunca diledikleri zaman sertifikalarını başka yatırımcılara devredebilecek. Proje sonunda inşa edilen gayrimenkuller açık artırmayla satılacak ve satış geliri pay sahiplerine, payları oranında dağıtılacak.

TOKİ garantörlüğü neleri kapsıyor?

TOKİ bu projede uzman kadrolarıyla inşaatın her aşamasında teknik kontrolleri yaptığı gibi, inşaatın ruhsatından yapı kullanma belgesine ve kat mülkiyet tapusuna kadar bütün süreçlerin kanunlara uygun yerine getirilmesine muvafakat edecek. Gayrimenkul Sertifikasını ihraç eden sıfatını taşıyan TOKİ, ayrıca inşaatın taahhüt edilen süre ve kalitede tamamlanmasını da garanti edecek.

Neden Borsa İstanbul’da işlem görüyor?

Borsada işlem görmesi, yatırımcı hakları açısından iki noktada önem kazanıyor. Birincisi Borsa, gayrimenkul sertifikalarının şeff af bir pazarda kolay alınıp satılmasını, ikincisi de yatırımcılar gelişmeleri KAP üzerinden takip edebiliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>