>

EVLİLİK

Düğün Daveti Görgü Kuralları

Çoğu kişi şu günlerde düğün telaşı içinde, fakat sıkça karşılaşılan görgü kuralı hataları yüzünden sorunlar çıkabilmekte. İşte püf noktaları…
 
   
 
 
     

Düğün hazırlıkları ödemeleri konusunda aileler arasında kalmış olabilirsiniz ya da düğünün bir kısmını karşılıyor olabilirsiniz. Hiçbir şey ödemeyebilirsiniz, ama gelin ve damat çiçekleri ayıklama, kekleri ayırma ve yere bakmanız için sizi davet etti.

Her aile grubu şu günlerde kendi telaşı içindedir, ama sıkça karşılaşılan görgü kuralı hatalarından uzak durmalısınız. Tüm bunların sonunda, bu çok önemli bir zamandır. Düğünde sadece yardım etmezsiniz, gelin ve damatla ilgili geleceğinizle ilgili kuralları da oluşturursunuz. Aileler tarafından yapılan hatalar duyguları incitebilir ya da "diğer tarafın ailesine" tavsiyelerde bulunmanız gerekebilir. Davet ve görgü kurallarına ait iyi pratik yaparken dikkatli olun, gelin ve damadın diğer dileklerini takip edin, uygun sözcükler seçerek rica edin, isteklerinizi kabul ettirmeyin. Ailelerin uzak durması gereken 5 davet ve görgü kuralı hatası..


1. Düğünde önemli bir rol üstleneceğinizi farzedin. Evlendiğiniz zamandan bu yana düğünler farklılık gösteriyor, yani umduğunuz gibi hiçbirşey eski kurallarla yürümüyor. Gelin ve damadın ailesi olarak problem yaratacak hiçbir şeyi düğüne dahil etmeyin, önermeyin. Düğün maliyetlerinizi artırsa bile, çiftler ne istediklerine kendileri karar vermeli. Maliyetinizi arttırsa bile, iyi bir davet için gelin ve damadın her konuda vereceği kararı desteklemelisiniz.

2. Gelin ve damadı reddetmek. Onlar planlarını yaptılar, sadece onlara izin vermeli ve destek olmalısınız. Yapılan en eski yanlış, yiyecek ve içeceklerde bir iki değişiklik yaptıklarında ya da karşı çıktıklarında "Parasını ödedik" tartışmasıdır. Bu zamanla değişti. Eğer gelin ve damadın yetişkin yaşamına adım atmasını aileler olarak desteklemek istiyorsanız, zaman sizin zamanınız, geri adım atın ve herşeyi kontrol etmekten vazgeçin.

3. Geline, damada veya ailelerine kötü konuşmak. Hayal kırıklığına uğramış olsanız bile, sözcükler her zaman baki kalır. Bu nedenle geline ne kadar bencil olduğunu, damadın nasıl yetersiz olduğunu ya da gelinin annesinin fikirlerinin ne kadar kötü olduğunu başka insanlara söylemeyin. Çünkü sözleriniz ve yargılarınız dolaşır, geri döner ve sizi incitir. Eğer sinirinizi birşeyden çıkartmak zorundaysanız, başka şeyler deneyin.

4. Diğerlerinden duş almalarını istemek. Yeryüzünde hiçbir davette ve görgü kuralında katılanların duş alması istenemez. Teyze veya aile yakınları onları iyi niyetle bilr olsa duşa sokamaz. Sadece gelinin nedimesi onlara yapacakları konusunda bilgi verebilir ve yardımcı olur.

5. Aşırı insan davet etmek. Aileler tüm iş arkadaşlarını ve ahbaplarını düğüne davet etmekle büyük hata yaparlar. Gelin ve damat "Çok büyük bir düğün olacak" deseler bile, davetlilerin beklentilerini karşılayabileceğinizden emin olmalısınız. Düğünde bazı kararlar almadan önce, ne kadar büyük bir grubun maliyetinin karşılanabileceği ve çok pahalı bir düğün yapıp yapmayacaklarına karar verilmeli. Özellikle damat ve gelinin bilmediği insanları davet etmeyin. Misafir listesine bütçeniz ölçüsünde, gelin ve damatla konuşarak karar verin. Gelin ve damadın arkadaşları için yer açmayı da ihmal etmeyin.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>