>

EVLİLİK

Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

Mecbur kaldınız ve bir an önce evlenmek istiyorsunuz. O zaman elinizi çabuk tutun... Yıldırım bir nikah... Nasıl mı?
 
   
 
 
     

Eski medeni kanunda evlenme beyanı olmadığından dolayı, belgelerin doğruluğunun araştırılması ve kontrolü sırasında, bağlı olunan ilin muhtarlık ya da evlendirme dairelerinde kağıtlar bekletilirdi. Buna da askıda kalma denirdi. Bu askıda kalma süresinin beklenememesi ve kısaltılması istenen durumda ise doktor raporu, mahkeme kararıyla yıldırım nikahı kıyılırdı.

Şimdi ise askıda kalma olmadığı için yıldırım nikahı mevzuattan çıkarıldı ve sadece hızlı nikahlar için söylenen bir isim olarak kaldı. Yani ne kadar acele ederseniz, nikahınız o kadar yıldırım olur...

YILDIRIM NİKAHI İÇİN NE YAPILMALI?


Bağlı olduğunuz belediyeden nikâh günü alabilmeniz ve bugünü erken bir tarihe ayarlamanız sizin elinizde. Bunun için ilk adım olarak, eşiniz ile birlikte Belediye Hizmet Masaları'na başvurmanız gerekiyor. Nikâhınızı nikâh dairesinde veya ek bir ücret karşılığında nikâh memurunu organizasyon mekânına çağırarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

GEREKLİ BELGELER:

• Nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri

• Resimli ikametgâh belgesi

• 7 adet vesikalık fotoğraf

• Çiftlerden biri yabancı uyruklu ise Türkiye'de bağlı bulunduğu konsolosluktan bekar olduğuna dair belge.

• Çiftler tamamladıkları evrakları Belediye Yazı İşleri'ne getirdiklerinde, oradan kendilerine sağlık formu veriliyor. Herhangi bir sağlık ocağından gerekli kontroller yapıldıktan sonra, sağlık raporu da tekrar yazı işlerine teslim edilerek istenilen tarihe nikâh günü alınıyor.

ACELECİ GELİNLERE TAVSİYELER

• Düğünün hangi gün olacağı konusunda esnek davranın. Çünkü siz isteseniz bile en sık tercih edilen yaz mevsiminde, düğün yapacağınız mekânın Cumartesi günü boş olacağını bekleyemezsiniz. Bu nedenle sabit fikirlerinizi bir kenara atın ve Cuma ve Pazar günlerine de ılımlı yaklaşın.

• Sizin ile birlikte tüm organizasyonlarda bulunmuş ve düğün hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarınıza özel olarak davetiye göndermenize gerek yok.

• Gelinlik alışverişine kararsız olan arkadaşlarınızla çıkmamanız en doğrusu. Zaten zaman kısıtlıyken, eminiz sahip olduğunuz vakti de boşa harcamak istemezsiniz.

• Balayı planı için de hızlı davranmalı, mümkün olan yerlere rezervasyon yaptırmalı ve tabii en önemlisi yine para biriktirmelisiniz.

Etiketler: Yıldırım Nikah
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>