>

GÜZELLİK

Cildimize Karşı İşlediğimiz Günahlar

Bu günahlar cildimize zarar veriyor. İşte dikkat edilmesi gerekenler...
 
   
 
 
     

SİGARA CİLDİ SOLUKLAŞTIRIYOR

Cildin üst katmanlarındaki kan dolaşımı kötüleşiyor ve bu da cilde solgunluk olarak yansıyor. On yıl boyunca günde ortalama bir paket sigara içen kadınlar derin ve çok belirgin kırışıklıklara sahip oluyorlar. Sigaranın bu derin izleri özellikle ağız ve göz çevresinde ve boyun bölgesinde belirginleşiyor. Çünkü buralardaki cilt altı dokuları ince ve hassas. Genç bir cilde sahipseniz kırışıklıkların yüzünüze yerleşmesi biraz daha uzun sürüyor. Otuzlu yaşla birlikte hücre üretimi yavaşlamaya başlıyor ve dışarıdan gelen her olumsuz etki dokuları zamanından önce zayıflatıyor.

KAN DAMARLARI ALKOLLE GENİŞLİYOR

Hatır için alınsa da iki kadeh içki zararlı aslında. Atık maddeler vücut dışına taşınamadığından lenf bezleri tarafından tutuluyor. Alkol de vücudun ve cildin ihtiyacı olan nemi ve suyu alıyor. Milli içiciler için altın kural iki kadeh arasında bir kova su içmeleri. Özellikle çılgın partilerde alkolün zararları daha çabuk ortaya çıkıyor.

Alkolün olumsuz etkilerinden biri de göz altı şişlikleri. Önlemek için parmak uçlarıyla içerden dışarıya doğru hafif masaj uygulayabilirsiniz.

UYKUSUZLUK

24:00-02:00 saatleri arasında dinlenmek yerine kendini gecenin kollarına bırakanlar, eğlenceyle birlikte cilde zarar veren etkilere hazırlıklı olmak zorunda. Uykusuz geçen gecelerin ardından cilt giderek kalınlaşıyor, solgun ve yorgun bir görünüme bürünüyor. Göz altlarındaki ince deri neredeyse şeffaflaşıyor, koyu halkalar ise kötü kan dolaşımının birer habercisi olarak giderek belirginleşiyor. Bu durumda ilk yardım olarak parmak uçlarıyla yüze küçük basınç masajları uygulayabilirsiniz. Ta ki cildiniz hafif pembe bir görünüm alana dek.

GERGİNLİK SAÇLARI DÖKÜYOR

Stres gün içinde bizi bedensel ve ruhsal olarak olumsuz yönde etkiliyor. Kaslar ve ciğer ya da kalp gibi iç organlarımız vücutta hassas bir kan dolaşımına ve beslenmeye tabi tutuluyorlar. Çünkü onların fonksiyonu cilt, tırnaklar ya da saçlardan çok daha hayati önem taşıyor. Sürekli olarak yaşanan gerginlik, sadece hormon sisteminin düzenli olarak çalışmasını aksatmakla kalmıyor aynı zamanda az beslenen cildin giderek kurumasına ve yüzeyinde aknelerin oluşmasına neden oluyor. Çünkü ölü hücreler bu düzensizlik yüzünden etkili bir şekilde vücuttan atılamıyor. Stresin neden olduğu diğer faktörlere gelince; saçlar dökülmeye ve uçlarında kırıklar oluşmaya başlıyor. Ruhsal dalgalanmalar yüzünden bilinçsizce kırptığımız gözlerimizin etrafına, büktüğümüz dudaklarımızın çevresine ve alın bölgesine kırışıklılar yerleşiyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>