>

GÜZELLİK

Cilt maskeleriyle ilgili her şey

Bugün kendinize fazladan özen gösteriyor, kendiniz için farklı bir şeyler yapmak istiyorsanız, neden bir cilt maskesi yapmayı denemiyorsunuz? İşte maskelerle ilgili aradığınız her şey burada!
 
   
 
 
     
Cildinizi her gün düzenli olarak temizliyor olsanız bile, arada bir yapacağınız fazladan bakım göz çıkarmayacağı gibi, cildinizin daha da güzelleşmesini sağlar. Burada devreye cilt maskeleri giriyor. Maskeler, sivilceleri tedavi etmekten, cildi nemlendirmeye kadar pek çok işe yarar. Peki maske seçerken neleri bilmeniz gerekiyor? İşte temel maskeler:

Cildi arındıran ya da ciltteki yağı kontrol eden maskeler

Ne işe yarar? Bu tip maskeler genelde kaolin, ya da kil içerir. Kaolin ve kil gözeneklerdeki kir ve yağı çeker. Bunların yanı sıra akneye iyi gelen sülfür ve benzol peroksit gibi maddeler de içerirler.

Nasıl kullanılmalı? Maskeyi, yeni yıkadığınız temiz ve kuru cilde uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin. Kuruduğunda sertleştiğini ve cildinizi gerdiğini hissedebilirsiniz. Ilık suyla yıkayın.

İpucu: Siyah noktalardan şikayetçiyseniz, maskeden sonra gözenekleri temizleyen bantlardan uygulayın. Bu şekilde daha çok siyah noktadan kurtulabilirsiniz.

Hangi cilt tipleri için uygundur? Yağlı ve kızarıklığa eğilimli ciltler.

Nemlendirici maskeler

Ne işe yarar? Nemlendirici maskeler, adı üzerinde, cilde nem kazandırır. Aloe vera, hyalüronik asit ve bitki yağları gibi suyu cildin yüzeyine çekip orada tutan maddeler içerirler.

Nasıl kullanılmalı? Nemlendirici maskelerin çoğu ya jel, ya da krem şeklindedir. Maskeyi temiz cilde uygulayıp 20 dakika kadar bekletin. Maskeyi çıkarmak için yüzünüzü yıkayabilir, ya da silebilirsiniz (Bu maskeler içerdikleri nemlendirici maddeler nedeniyle genelde sertleşmezler.).

Hangi cilt tipleri için uygundur? Kronik kuru ciltler.

İnceltici (ölü hücrelerden arındırıcı) maskeler

Ne işe yarar? Bu maskeler cildi soyan, alfa ve beta-hidroksi asitler gibi maddeler ya da peeling ürünlerindeki gibi granüller içerir. Bunlar, ölü hücrelerin atılıp, daha parlak ve taze bir cildin ortaya çıkması için yardımcı olurlar.

Nasıl kullanılmalı? Kullanımı maskenin içeriğine göre değişir. Çoğu zaman maskeyi temiz cilde uygulayıp 10 ila 20 dakika beklemek uygun olacaktır. Eğer fiziksel aşınma sağlayan eksfoliyant maddeler varsa, o zaman ambalajın üzerinde cilt maskeyi iyice emdikten sonra onu masajla cilde yedirmeniz gerektiği yazıyor olması muhtemeldir.

Hangi cilt tipleri için uygundur? Pul pul dökülen, kuru veya yağlı olan ama fazla hassas olmayan ciltler

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>