>

GÜZELLİK

Dövme silme

Trend halinde yayılan dövmeyi yaptıranların birçoğu, bir süre sonra sıkılıp vücutlarındaki bu kalıcı izden kurtulmak istiyor. Peki dövme nasıl siliniyor? İşte tüm ayrıntıları…
 
   
 
 
     
Özellikle eşin ya da sevgilinin ismi ya da isminin ilk harfini dövme yaptıranlar ilişki bittiğinde sildirmenin yollarını arıyor. Ancak dövmeyi sildirmek belki de yaptırmak kadar sıkıntılı hatta daha meşakkatli işlemlere yol açıyor. Üstüne üstlük santimetre karesi 10 dolara yapılan dövmeyi sildirmek isteyenlerin 150 ila 800 doları gözden çıkarması gerekiyor.

Tüm bunlara rağmen her zaman yüzde 100 sonuç almanın garantisi de yok. Sanılanın aksine dövme, açık renk olduğunda değil ne kadar koyu renkse o kadar başarıyla çıkarılabiliyor.

Yine açık ten rengine sahip olanlarda dövme çıkarma çalışmaları daha başarılı oluyor. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Tunç Tiryaki, dövmeyi silme yöntemleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.
DÖVMEDEN TAMAMEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Genel olarak yüzde 50-60 tamamen yok edebiliyoruz dövmeleri. Yüzde 30-40 büyük bir kısmını yok edebiliyoruz. Ama nereden baksanız yüzde 20, tedavi edilemeyen kısmı oluşturuyor. Dövme tedavisi ve çıkarılması zordur.

DÖVME NASIL SİLİNİYOR?

Burada önemli olan birkaç şey var. İlki dövmenin cinsi. Belli bazı boyalar daha uzun süre kalıyor. İkincisi renk. Siyah, koyu renk dövmelerin çıkarılması, kırmızı, yeşil, sarı renkteki dövmelerin çıkarılmasından çok daha kolay. Renk açıldıkça lazerin odak yapması zorlaşıyor. Çok açık renkli ve özellikle renkli dövmelerde ya tedavi yetersiz kalıyor ya da cildin yanması gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. Üçüncüsü derinlik önemli. Yüzeysel dövmeler daha kolay çıkarılıyor. Ama dövme cildin derinliklerine kaydıkça lazer ışığının erişmesi zorlaşıyor. Dördüncü önemli parametre, dövmenin nerede olduğu. Yüz ve boyundaki dövmeleri çıkarmak biraz daha kolay. Çünkü o bölgeyi daha rahat yakıp yüksek enerji kullanabiliyorsunuz. Bu bölgenin özelliği daha hızlı iyileşebilme özelliğinin bulunması. Yüzden uzaklaştıkça tedavi ve iyileşme zorlaşıyor.

"Açık renklilerde dövme koyu renklilere oranla çok daha kolay çıkarılıyor"

CİLDİN RENGİ ÖNEMLİ Mİ?

Cilt rengi ne kadar açıksa o kadar kolay çıkarılıyor. Koyu renklilerde tedavi şansı oldukça az.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELER?

Boyanın rengi, cinsi, derinliği ve nerede olduğu göz önünde bulundurularak bir tedavi planı çiziliyor. Tedavide en kesin çözüm o bölgeyi tamamen atıp çıkarmak. Eğer çıkarıp atarsanız orayı bir şekilde kapatmanız gerekiyor. Dövmenin şekli müsaitse bu yapılabilir. Ama örneğin ön kolda büyük bir dövme düşünün, o bölge çıkarıldıktan sonra başka bir yerden deri alıp yama yaparız ikinci bir yöntem olarak. Ama ton farkı her zaman anlaşılır. Zaten bunu çokça önermiyoruz. Ancak çıkaramadığımız, örneğin bir harf olduğunda, çok mecbur kaldığımızda başvurduğumuz bir yöntem. Cerrahinin avantajı kesin çözüm sunması. Ne var ki dövmeden kurtuluyorsunuz ama başka bir iz kalıyor.

Bir diğer cerrahi yöntem zımparalama. Eğer dövme yüz, omuz gibi bölgelerde yüzeyselse, bu yöntemle bir-iki ya da üç seferlik işlemlerle onu tamamen yok etmek mümkün. Ancak işlem sırasında kanama olduğundan açılır, üzerine pansuman yapılır, kapanması bir hafta 10 gün sürer. Güneşe çıkmamak gerekir. Yüzeysel dövmelerde yüzde 100 başarılıdır.

DAHA PRATİK ÇÖZÜMLER YOK MU?

Lazer uygulamalarına başvuruyoruz. Şu anda bütün dünyanın üzerinde çalıştığı şey, yakmayan lazerler. Bunlar sadece koyu renkli pigmentler tarafından emilen bir ışık türü. Lazer ışını sadece deri altında boyanmış bölgeleri ısıtıp yakıyor. Vücut iki-üç haftada atıyor. Ama derinin üst kısmına bir şey yapmıyor. Ciltte yara oluşmuyor. Bu tedavi, koyu renkli ve derin olmayan dövmeleri yüzde 100 çıkarabiliyor. Ama sarılı, kırmızılı, yeşilli dövmede renk açıldıkça etkisi azalıyor.

"Dövmenin kesinlikle harf olmamasına dikkat edilmeli"

DÖVME YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK LAZIM?

Profesyonel ellere teslim olmak ve hijyenik şartlarda yaptırmak lazım. Çünkü HIV'den bulaşıcı birçok hastalığa kadar risk yaratıyor.

DÖVMEYİ ÇIKARMANIN BİR YAN ETKİSİ, KALICI İZİ OLUYOR MU?

Omuz, sırt ve göğüslerin arası "keloid"e (kabarık görünümlü, kırmızı renkteki yara izi) çok yatkın bölgeler. Çok yüzeysel bile tedavi etseniz bazı kişilerde keloid olabiliyor. Dolayısıyla omuzdaki dövmeyi silerken biraz daha korkuyoruz.

SON TEKNOLOJİLER TÜRKİYE'DE DE VAR MI?

Yurtdışında kullanılan yöntem ve cihazlar Türkiye'de de hemen uygulanıyor. Bugün ABD'de kullanılan teknolojiyle Türkiye'de kullanılan teknoloji arasında hiçbir fark yok. Sadece bunu kullanan cerrahın ve dermatoloğun ya da diğer uzmanların konuyla ilgili tecrübesi önemli. Tedavi ederken cildi yakabilirsiniz de. Aletin kuvveti arttıkça zarar verme riski de artıyor.

VÜCUDUN NERELERİNE DÖVME YAPTIRILMASINI ÖNERİRSİNİZ?

Kalçanın üst, belin alt kısmına örneğin. Dövme yaptırırken gözükmeyen bir yerde bulunmasına ya da kesinlikle harf olmamasına özen gösterilmeli. Bir şey yaptıracaksa, sevdiği biri ya da bir şeyle ilgili sembol yaptırsın; burç sembolü olabilir örneğin ama kesinlikle isim ya da harf yaptırılmasın. Çünkü gelecek hayatlarında problem oluyor, çıkartmak isteyebiliyorlar. Mümkün olduğunca güneş görmeyen bir yere yaptırılmasında da fayda var. Çünkü çıkarılacaksa eğer, o bölge güneşe çok hassas oluyor ve altı ay güneşe çıkmamak gerekiyor. Dolayısıyla omzun alt tarafı, göğüs, kasık gibi kolay saklanabilecek yerlere yaptırmak daha mantıklı. Dövme yaptırılacaksa, "Bu artık benim vücudumun bir parçası olacak" diye düşünmek lazım.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>