>

SAĞLIKLI YAŞAM

Unutkanlık hastalık habercisi olabilir

İsimleri hatırlamakta güçlük çekiyorsunuz. Başınızın üzerinde duran gözlüklerinizi uzun süre aradığınız oluyor. Aman dikkat!
 
   
 
 
     
Belleğiniz eskisi kadar güçlü olmayabilir, ancak isimleri unutmanız ya da nesnelerin yerini karıştırmanız bir Alzheimer hastası olduğunuzu göstermez. 65 yaş üstü insanların yalnızca %10’unda Alzheimer Hastalığı gelişir.

Ne zaman endişelenmeliyiz?

Yaşlanmaya bağlı normal bellek sorunlarının bir parçası sayılamayacak sorunlar şunlardır;
Birşeyleri her zaman olduğundan çok daha fazla unutmaya başladıysanız.
Daha önce pek çok kez yaptığınız şeyleri, nasıl yaptığınızı unutuyorsanız.
Bildiğiniz yerlerde kayboluyorsanız.
Yeni şeyler öğrenmekte ciddi zorluklar yaşıyorsanız.
Günlük olayların farkında olamıyorsanız.
Deyimleri ve kısa hikayeleri aynı konuşma içinde tekrar ediyorsanız.
     
BELLEĞİ KORUMAK

Doktorunuza anlatın: Kullanılan bazı ilaçlar, görme ve işitme zayıflıkları, vitamin eksiklikleri, yorgunluk, depresyon, stres gibi birçok faktör bellek sorunlarına yolaçabilir. Eğer siz ya da aileniz, belleğiniz konusunda endişeleniyorsanız, medikal bir değerlendirmeye girmelisiniz.
       
Sağlıklı alışkanlıklar edinin: Meyve ve sebzeden zengin bir diyet uygulayın. Bunlar beyin hücrelerini koruyan ve besleyen antioksidanlar içerirler. Aşırı alkol kullanımı belleğe zarar verir. Aktif olun, düzenli egzersiz beyine doğru kan dolaşımına yardımcı olabilir. Yeterli uyuyun ve stres düzeyinizi azaltın. Yorgun ve kaygılı olmak, belleğe geçici olarak zarar verir.
       
Zihninizi çalıştırın: Canlı diyaloglarla ve zihin çalıştıran aktivitelerle ilgilenmek yardımcı olur.
       
BELLEĞE YARDIM

Odaklanın: Zihinde çok fazla şey olması unutkanlık sebeplerinin başında gelir. Sakinleşin ve elinizdeki iş her ne ise, tüm dikkatinizi ona verin.
       
Bir Rutin Belirleyin: Kaybedilmesi kolay nesneleri aynı yerde tutun. İşlerinizi belli bir sıra ile yapın.
       
Not edin: Takvimler ve listeler kullanın.

Çeşitli Hileler Deneyin: Bir kişinin ismini hatırlamak için tanıştıktan sonra birkaç kez tekrarlayın. Sayıları hatırlamak için onları gruplandırın ve bir tarih ya da hikaye ile ilişkilendirin. Odaya niçin girdiğinizi unutuyorsanız, düşünce akışınızı adım adım tekrar takip edin. Örneğin 8016 olan bir şifreyi unutmamak için ‘80’imde 16 yaşında hissetmek isterim’ gibi bir deyim bulun.
       
Herkes zaman zaman bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çeker. Ne kadar çok şeyi hatırladığınız düşüncesini asla kaybetmeyin. Aklımız ve bilgimiz yaşayan belleğimiz üzerine kurulmuştur.

Kaynak: ntvmsnbc
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>