>

GÜZELLİK

Gözlerinize çok iyi bakın

İyi ve kaliteli görmenin günlük yaşantımızda önemi tartışılmaz En basit hastalıklar bile körlükle sonuçlanırken, gözümüzü tehlikeye atmamanın yolu düzenli muayeneden geçiyor.
 
   
 
 
     
Gözler insan vücudunun aynası gibidir. Vücudumuzdaki her organın olduğu gibi gözlerimizin de düzenli aralıklarla kontrole ihtiyacı vardır. Basit bir göz muayenesi ile hastanın hiçbir şikayeti olmasa bile gizli kalmış yüksek tansiyonu, şeker hastalığı, böbrek sorunları tespit edilebiliyor. Öyle ki uzmanlar sağlık kontrolünden geçmek isteyenler için en kolay yolun göz muayenesi olduğunu söylüyor.

Tanı koymak kolay
Çünkü hipertansiyon, diyabet, ağır romatizmal hastalıklar, dermatolojik hastalıklar gibi sistematik birçok hastalık gözümüzü de etkileyebiliyor ve göz muayenesi sırasında saptanan bazı bulgular bu hastalıkların tanısında önemli rol oynuyor. Tanı koyma aşamasında göz bozukluklarının önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Bozkurt Şener, 50 yaşın üstünde periyodik olarak yılda bir kez göz hekimine başvurulmasının, sadece göz hastalıklarının değil sistematik hastalıkların tanısı için de gerekli olduğunu belirtiyor. Çok küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkabilen göz sağlığı sorunları görmeyi ileri derecede olumsuz etkileyebiliyor. Göz kusurları aileden kalıtsal olarak geçtiği gibi bazı sebeplerden dolayı da ortaya çıkabiliyor. Günümüzde basit bir miyopi toplumda yüzde 25 oranında görülürken, hipermetropi tedavi edilmediği sürece göz tembelliğine yol açıyor. Astigmat, katarakt, glokom, şaşılık, göz tembelliği gibi göz hastalıklar son tedavi teknikleriyle kişinin korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. Miyopi, hipermetropi, astigmat gibi göz kusurlarının tedavisinde gözlük ve lensten kurtulmanın ağrısız, çabuk ve kalıcı yolu olarak tıp dünyasında yerini alan "lazer teknolojisi" sınır tanımıyor. "Femtosecond" adı verilen ve teknolojinin son harikası olarak tanımlanan lazer cihazıyla "bıçaksız en kaliteli ve en keskin görmeyi" yakaladıklarını belirten Doç. Dr. Bozkurt Şener, yöntemin birinci basamağı olan flep işleminin (göz üstündeki saydam tabakanın kaldırılması) tamamen bilgisayar kontrollü laser ile yapıldığını belirtiyor.

Lazer yöntemi
Lazer kişiye özel olarak programlanması açısından çok önemli bir operasyondur. Tüm kontrol bilgisayardan yapıldığı için sonuç daha kesindir, hata riski 'yok' denilecek kadar azdır. Korneanın derin tabakalarında şekillendirme yapıldığı için kalıcı sonuç alınır. İşlem yapılacak dokunun çevresel kesisi dik olarak yapılır; bu da göz sinirlerinin daha az hasar görmesini sağlar.

Kaynak:
Pervin Metin - Takvim

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>