>

GÜZELLİK

Gözlükle güzel görünmek

Günlük hayatta gözlük kullanmak zorundaysanız, canınızı sıkmayın. Yüz şeklinize ve ten renginize yakışan gözlüğü seçip, gözlüğünüze uygun makyajı yapmanız, gözlerinizin güzelliğini ortaya çıkarmaya yeter de artar bile!
 
   
 
 
     
Gözlük takıyor ve gözlüklerinizin gözlerinizi gizlediğini düşünüp makyaj yapmanın beyhude bir çabanın ötesine gitmediği kanısındaysanız, o zaman bu önyargınızdan hemen vazgeçin. Şimdi vereceğimiz birkaç ipucu sayesinde hem kendinize en çok yakışan çerçeveyi bulabilir, hem de gözlük takmanıza rağmen makyajınızla gözlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Makyaja başlamadan...

Makyaj yapmak için gözlüklerinizi çıkarmanız gerekecek ve bunun dezavantajları da ortada. Odaklanamama, iyi görememe gibi sorunları öncelikle makyajınızı parlak ışık altında yaparak ve 5x ila 10x kadar büyüten devaynası kullanarak giderebilirsiniz.

Aynaya bakarken...

Gözlük gölge yapar, bu da göz altı halkalarının olduklarından daha koyu görünmelerine sebep olur. Cilt renginiz ne olursa olsun, krem rengine dönük bir kapatıcı, bu türden renk bozukluklarını en iyi şekilde telafi eder. Gözlük çerçevesinin burun kemiğiniz ya da yanaklarınız üzerindeki fondötene sürtüp bunu çıkarmaması için, makyajınızı her zaman pudra sürerek bitirin. Ayrıca gene çerçevenin değdiği yerlerde biriken fazladan yağı almak için özel pudralı kağıtlardan kullanın.

Sihirli gözler

Gözlük çerçeveleri göz çevrenizde sert bir ifade yaratır. Bu nedenle yumuşak ve doğal görünümlü bir göz makyajı gözlük takanlar için daha uygun olacaktır.

Gözlük camlarının doğal çarpıtma etkisini tersine çevirmek içinse şunları yapabilirsiniz:

Uzağı göremeyenlerin gözlüklerindeki camlar büyütme etkisi yaratır.

Bu nedenle uzağı göremeyenler, gözlerini vurgulama işinde abartıya kaçmamalı. Mesela siyah eyeliner ve koyu kahve tonlarındaki farınızdan vazgeçip, gri ya da bej gibi daha yumuşak bir rengi kirpik diplerine uygulayabilirsiniz.

Yakını göremeyenlerin gözlüklerinde ise durum tam tersi.

Bu camlar, gözleri küçük gösterir. Yakını göremiyorsanız, o zaman alt kirpik diplerine makyaj yapmaktan kaçının; çünkü bu gözlerinizi daha da küçük gösterir. Bunun yerine, nötr tonlarda bir farı göz kapağı çizgisine uygulayarak derinlik kazandırın. Üst kirpik diplerinize ise lacivert veya kahverengi eyeliner
ya da göz kalemi çekin.

Kirpik avantajı

Kirpikler gözlüklerin ardında kalınca silik kalabilirler. Kirpik kıvırıcı bu noktada imdada yetişir. Böylece kirpikleriniz kıvrılır ve gözlük camına çarpmazlar. Ayrıca kirpiklerin ortaya çıkması gözlerinizi de daha büyük gösterir. Bir veya iki kat su geçirmeyen rimel de sürdünüz mü, kirpiklerinizin gözlük camlarında iz bırakmayacağına emin olabilirsiniz!

Gözlük seçme rehberi

Çerçeve seçerken, kaş şeklinizi göz önünde bulundurun. Kaş şekliniz ve çerçeve birbirleriyle yarış içinde olmamalı. Sayfadaki fotoğraflarda, klasik kaş şekillerini ve bunlara en yakışan gözlük çerçevelerini görebilirsiniz. Ayrıca kaş ve çerçeve arasında biraz mesafe olması önemlidir, yoksa kirpikler ve çerçeve üst üste binerek tek bir çizgiymiş gibi komik bir ifade yaratabilir.

Çerçeve rengini cilt renginize göre seçin. Mesela pembe tonlar açık renk tenlilere sıcak bir hava katarken, hafif titanyum ya da gümüş gibi metal çerçeveler, soğuk cilt renklerine yakışır. Kırmızı ya da turuncu gibi parlak renklerle bronz ve altın tonları, buğday tenlilerde güzel durur.

Klasik kemik çerçeveler hemen herkese yakışır. Açık veya koyu tonlardan kendinize yakışanını seçebilirsiniz.

Yüzünüzün şeklini dengeleyen bir çerçeve seçin. Mesela geometrik ya da kare çerçeveler en çok yuvarlak yüzlülere yakışır. Yuvarlak, yumuşak hatlı çerçevelerse köşeli yüzler için daha uygundur. Oval çerçevelerse hemen herkese yakışır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>