>

GÜZELLİK

Güzel göğüslerin sırrı

Göğüsler neden istenilen şekillere sahip olamıyor ve sarkıyor?
 
   
 
 
     
Ünlü bir Fransız reklamcı "İstediğiniz her şeyi bir memeyle birlikte satabilirsiniz" demiş. Günümüzde bu kadar anlam yüklenen göğüslerinden neredeyse hiçbir kadın memnun değil. Peki göğüsler neden istenilen şekillere sahip olamıyor ve sarkıyor?

Göğüsleri pazılar ve sırt kasları tutar ama asıl tutan deridir. Dolayısıyla göğüslerin görünümünde deri önemli bir rol oynar. Zamanla deride meydana gelen yapısal bozukluklar derinin gevşemesine ve göğüslerin sarkmasına neden olur. Bu nedenle göğüs bakımını ihmal etmemek gerekir.

SUYUN SİHİRLİ DOKUNUŞU

Soğuk su masajı, göğüslere dirilik ve sıkılık kazandırmada oldukça etkilidir. Soğuk su dolaşımı hızlandırır ve cildi gerer. Ayrıca, üst derinin elastikiyetini artırır ve cildin zamansız gevşemesini önler. Banyodan çıkmadan önce birkaç dakika göğüslere dairesel hareketlerle dayanabileceğiniz soğuklukta su tutun.

Eğer sık sık duş alıyorsanız, birkaç damla doğal yağla göğüslerinize masaj yapın ve dayanabileceğiniz kadar soğuk suyu göğüslerinize tutun. Duş sonrasında ise doğal bir süngerle aşağıdan yukarıya doğru masaj yapın. Bunu her gün onar kez uygulayın. Bunun için, eczanalerde satılan masaj aletlerinden de yararlanabilirsiniz.

NEMLENDİRİCİ KREMLER...

Derinin elastikiyetini artırmasının diğer bir yolu da her gün düzenli olarak nemlendirici krem kullanmak. Deri, yaşla birlikte nemini kaybeder. Sabah ve akşam uygulanan zengin nemlendirici vücut kremleri, derinin kaybolan nemini tekrar kazanması için en etkili ürünler. Bunun dışında sıkılaştırıcı ve gerginleştirici, göğüs için hazırlanan kozmetik ürünler de son derece faydalı. Ancak bu kremleri uygularken göğüsle birlikte dekolte ve boyun bölgesini de unutmayın.

Sabah, akşam düzenli olarak dairesel hareketlerle masaj yaparak yedireceğiniz göğüs ve jel kremleri, yaşlanma nedeniyle oluşan deformasyonlarda pek etkili olmaz, ama ani kilo alıp verme, hamilelik gibi kısa süreli elastikiyet kaybında etkili olabilir.

SPOR DA ÖNEMLİ

Egzersiz no.1: Diz ve ellerinizi emekler gibi yere koyun. Sırtınızı ve başınızı dik tutun. Bacaklarınızı kalça seviyenize dek havaya kaldırıp çapraz hale getirin. Dirseklerinizi bükerek gövdenizi yere doğru indirin. Bir kaç saniye bekleyip ilk pozisyonunuza dönün. Aynı hareketi 20 kez tekrarlayın.

Egzersiz no.2: Yere uzanın. Omuzlarınız yerle tamamen temas etsin. Bacaklarınızı havaya kaldırıp çapraz hale getirin. Kollarınızı önce vücudunuza paralel şekilde yana uzatın, sonra dümdüz ve gergin olarak yukarı kaldırın ve ellerinizi birleştirin. Bir kaç saniye bekleyip ilk pozisyonunuza dönün. Aynı hareketi 20 kez tekrarlayın.

Egzersiz no.3: Bağdaş kurarak oturun. Omuzlarınızı gevşek tutun. Kollarınızı göğüs seviyesine getirip avuçlarınız iç içe gelecek şekilde ellerinizi birleştirin. Tüm gücünüzle avuçlarınızı birbirine doğru itin. Bir kaç saniye bekleyip gevşeyin. Aynı hareketi 20 kez tekrarlayın.

REJİM VE HAMİLELİK GÖĞÜSLERE ZARARLI

Göğüsler yağ bakımından zengin olduğu için sıkı rejimler sonrasında vücudun diğer bölgelerine göre daha hızlı zayıflar ve küçülür. Göğüs bir kere hacmini kaybettiğinde, tekrar kilo alınsa bile eski formuna kavuşamaz. Bu yüzden kilo verirken protein bakımından zengin bir rejimle zayıflamaya dikkat etmek gerekir.

Hamilelikte de aynı sorun yaşanır. Ani kilo alıp verme göğüslerde çatlaklara ve dirilik kaybına yol açar. Bunu önlemek mümkün olmasa da bakım ve spor, deformasyonu en aza indirgeyecektir.

SUTYEN SEÇİMİ

Göğüs güzelliğinde doğru sutyen seçiminin önemi büyük. Bu nedenle sutyen almadan önce denemeli, hatta bir süre hareket edilerek ergonomik olup olmadığı test edilmeli. Zira yanlış seçilen sutyen, göğsü sıkıştırıp kan dolaşımını bozabilir. Sutyen, göğsün aşağı doğru sarkmasını engellemesi dışında özgür hareketi de kısıtlamamalı. Bunun için sutyeni denerken rasgele her yöne hareket edin. Öne ve arkaya doğru eğilin. Sutyen, bu hareketler sırasında açılmamalı ve kırışmamalı. Arka kelepçeler iki ya da üç aşamalı olmalı ve vücut hareketlerine bağlı olarak yukarı sıyrılmamalı. Sutyen askıları da istediğiniz yüksekliğe ayarlanabilmeli.

Spor yapıyorsanız, titreşim ve zıplamalarda göğüslerinizin sallanmasını önleyecek koruyucu ve sıkı bir sutyen takmalısınız.

Pamuklu kumaştan yapılmış sutyenler derinin nefes almasına yardımcı olur.

Dantelli veya incecik askılı olanları ise sadece özel durumlara kullanın.

PÜF NOKTASI

Güneşten koruyucu ürünler kullanmadan güneşe çıkmayın.
Eğer göğsünüzde küçük sivilceler oluşmuşsa, göğsünüze bir bakım maskesi uygulayın ve cildinizi akne giderici losyonlarla temizleyin.

Göğsünüzü sık sık nemlendirmeyi unutmayın. Dekoltenizi yumuşak dairesel hareketler çizerek, boyun bölgesini de aşağıdan yukarı doğru hafifçe masaj yaparak nemlendirin.

Sutyen satın alırken göğüslerinizi kasmamasına ve alttan göğüslerinize destek vermesine dikkat edin.

Önce sıcak, sonra soğuk suyla duş alın. Böylece kan dolaşımınızı hızlandırır, daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.
Sert peelingten kaçının.

Eğer cildiniz çok hassassa, yeşil çay bitkisini içeren kozmetik ürünlerinden kullanabilirsiniz.

Ya yastıksız ya da ince bir yastıkla uyuyun.
Sandalyede dik oturun. Sırtınızı yaslayın. Kambur durmamaya özen gösterin ve sandalye uçunda oturmayın.

Göğsünüzde ince kırmızı kılcal damarlar belirgin bir şekilde görünüyorsa, bu bölgeye masaj yapmaktan kaçının.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>