>

GÜZELLİK

Güzelliğiniz lekelenmesin

Yaz, deniz, güneş güzel ama beraberinde getirdiği bazı riskleri de unutmamak gerekir...
 
   
 
 
     
Güneş lekeleri de bu risklerden biri ve güzelliğinizin de düşmanı... GüneŞ altında çalışanlar ve bronzlaşmak için saatlerce güneşte kalanlar güneş lekesi riski altında. Güneş lekeleri ultraviyole ışınlarına maruz kalınmasıyla gelişen küçük, koyu sarıdan kahverengiye değişen pigmentte, cilt lezyonları olarak tanımlanıyor.

İLAÇLAR DA ETKİLİ
Güneş ışınlarına maruz kalınmaya devam edildikçe renklerde koyulaşma daha belirgin ortaya çıkıyor. Bu lekeleri tetikleyen sadece güneş ışınları da değil. Son yıllarda moda olan solaryuma giren kişilerde de görülüyor. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Rıfkiye Küçükoğlu ''Bu kahverengi lekeleri kişinin genetik özellikleri, hormonal durumu, sıvı gıdalar ve ilaçlar da etkiliyor''diyor.

KANSER RİSKİ
Güneşin deri kanseri oluşumuna neden olduğu da bilinen bir gerçek. UVB daha az etkili olmakla birlikte hem UVA hem de UVB buna neden oluyor. Bu nedenle kullanılan güneş koruyucu ürünlerin her iki ışına karşı da koruyucu filtre içermeleri gerekiyor. Deri kanserlerinin bir kısmı yavaşça gelişir, tehlike yaratmaz. Ancak bazı tipleri erken tanı konulmazsa ölüme neden olabilir.

LEKELERE KARŞI NE YAPMALI?
Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde (11:00-15:00) güneşe çıkmayın. Yazın bulutlu havalarda da UV ışınlarının % 50' si yeryüzüne ulaştığından koruma önlemleri alınması gerektiğini unutmayın. Sık dokuma ve renkli giysiler tercih edin. Ayrıca şapka ve gözlük de kullanın. Güneşten koruyan ürünleri bilinçli kullanın. Güneşe çıkmadan yarım saat önce kremi uygulayın ve 3 saatte bir tekrarlayın. Deniz veya havuzlardan çıkınca, terleyince duş alarak tekrar krem sürün. Beyaz tenlilerin, sarışın ve açık gözlü kişilerin, çocukların, yaşlıların ve güneşe duyarlılığı olanların her gün ve faktörü 30'un üzerinde olan güneş koruyucu kullanmaları gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Buğday tenli ve esmerseniz SPF (Güneş koruma faktörü) 15 ve üzerinde olan ürünleri tercih edin.



Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>