>

GÜZELLİK

Kışa hazır mısınız?

Kış mevsimini karşılamaya hazır mısınız? Eğer "Değilim" diyorsanız, size sunacağımız bu rehber, sağlıklı bir kış mevsimi geçirmek konusunda çok işinize yarayacak...
 
   
 
 
     
Yazın o enerjik, eğlenceli havasından yavaş yavaş sıyrılmak her ne kadar zor gelse de, havaların bozmasıyla birlikte kendimizi kışa hazırlama sürecine giriyoruz. Kış mevsimine kendimize bakarak, cildimizi, vücudumuzu canlı tutarak sağlıklı ve bakımlı bir şekilde girebilirsiniz. Yazın etkisiyle yıpranan saçlarınızdan, kuruyan ve güneş ışınlarına maruz kalan cildinize, el ve ayak bakımınızdan, formunuzu korumak için yapmanız gereken egzersizlere kadar birçok yararlı bilgiyi yazımızda bulacaksınız.

Saç bakımı
Saçlarınızın parlak, canlı ve sağlıklı görünmesi için ihtiyaç duyduğu bakımı yapmalısınız. Eğer çok fazla uzamışsa ve uçları kırılmışsa öncelikle bu kısımları kestirmenizi öneriyoruz. Yeni bir saç kesimi hayata yeni bir gözle bakmanızı da sağlayacaktır. Daha sonra mutlaka bir bakım yaptırmalısınız. Kullandığınız şampuan ve krem de elbette çok önemli.

Selülitlere ölüm!
Selülitler, kadınların yaz-kış en büyük sorunlarından biri. Uzmanlar, tendeki portakal kabuğu görünümünün hormonlara ve yemek alışkanlıklarına bağlı olduğunu söylüyorlar. Diyetisyenlere göre beyaz şekeri fazla tüketiyoruz. Kullanılmayan bu glikozlar, enerji depomuz olan adipositlere yönelip yağ rezervleri oluşturarak şişmesine, cilt yüzeyinin deforme olmasına ve portakal kabuğu görünümü oluşmasına sebep oluyor.

Yüz ve cilt bakımı
Cildimiz de yaşayan bir organ ve 4 asli görevi var: Nefes alıyor, düzenliyor, bilgi veriyor ve koruyor. Cildimizi temizlerken onu hassaslaştırma riskiyle karşı karşıya kalıyoruz. Çok yumuşak ya da çok sert bir temizleme işlemi cildin dengesini bozuyor. Cildin zamanından önce yaşlanmasına yol açıyor.

Spordan vazgeçmeyin
Yazın daha çok hareket etme şansımız var. Güneşin verdiği enerjiyle kendimizi zinde ve mutlu hissediyoruz. Özellikle tatillerde bol bol spor yapma şansına sahip oluyoruz. Kışın ise daha çok çalışma hayatına kanalize olduğumuz için spora ve harekete daha az vakit ayırmaya başlıyoruz. Halbuki kışın daha çok hareket etmeye ihtiyacımız var. Spor yapmak sadece beden sağlığımız için değil, ruh sağlığımız için de çok yararlı. Spor yaptığımız zaman kendimizi daha enerjik ve mutlu hissediyoruz. Bunun için ilginizi çekecek herhangi bir sporu yapabilirsiniz (tenis, yüzme, jogging, yoga-fitness vb.) Eğer spor salonuna gitmek için zamanınız olmadığından yakınıyorsanız, evde basit egzersizler yapabilirsiniz. Her gün yarım saat yürümek bile kendinizi zinde hissetmeniz için yeterli. Bunu sakın unutmayın, moral kazanmak için güneşli bir günde parkta veya ormanda yürüyüş yapma fırsatını kaçırmayın. Evden işe veya okulunuza yürüyerek gitmeyi, asansör yerine merdivenle inip çıkmayı tercih edin.

El ve ayak bakımı
Güzellİk ayrıntılarda gizlidir, bunu unutmayın. O yüzden el ve ayak bakımı ayrı bir önem taşır. Manikür ve pedikürünüzü yaptıktan sonra el ve ayaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Elleriniz güneşten ve sudan kurumuş ve çatlamışsa, gece bol miktarda krem sürüp bir havluya sararak uyuyabilir, cildinize kaybettiği nemi kazandırabilirsiniz. Daha sonra dilediğiniz renkte oje sürerek el ve ayak bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Kışın da güneşle dost!
Sadece yazın kumsalda veya havuz başında maruz kalmıyoruz güneşin zararlı ışınlarına. Evimizde, işyerimizde cam kenarında otururken ya da yolda yürürken de etkilenebiliyoruz. Yapılan dermatolojik araştırmalar, UVA ışınlarının, UVB ışınları kadar zararlı olduğunu ispatlamış durumda. Bu ışınlar daha sinsice, sıcaklık hissi vermeden cildinize nüfuz ederek, bazen geri dönülemez bozukluklara sebep olur. Bu nedenle güneş altında çok dikkatli olmak ve cildin sağlığını korumak birinci derecede önemli.

Kaynak : StarFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>