>

GÜZELLİK

Makyaj malzemelerinin ömrü...

Makyaj malzemelerinin ömrü ne kadardır? Bozuldukları nasıl anlaşılır? Ürünlerin ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız?
 
   
 
 
     
Kozmetik kullanıcıları, kullandıkları makyaj ürünlerinin ömrü ne kadar bilmek isterler. Bunda da çok haklılar çünkü kimse ömrü bitmiş, bozulmuş bir ürünü yüzüne, gözüne sürmek istemez.

FONDÖTEN:
Kaliteli bir fondötenın ömrü, ambalajı açılmamışsa 1-1,5 yıl, eğer ambalaj açılmışsa 5-6 aydır. Pudra fondötenler, sıvı olanlara göre daha dayanıklıdırlar. Açıldıktan sonra dahi bır yıl süreyle kullanılabilirler.
Eğer fondötenimizin kıvamı eskiye oranla koyulaştıysa, uygulama esnasında top top oluyorsa, rengi ve kokusu değiştiyse fondöteni kullanmayı hemen bırakmalıyız. Aksi takdirde, cildimizde alerji ve tahrişe neden olabiliriz. Fondötenin yüze uygulamadan önce elimizde denemeliyiz.
Her kullanımdan sonra fondöten şisşesinin ağzını temizleyip, kapağını da iyice kapamalıyız. Fondöteni sıcak ve nemli ortamlarda saklamak ömrünü kısaltacaktır.

PUDRA:
Toz pudralar açıldıktan sonra yaklaşık 3 yıl, kompakt pudralar ise yaklaşık bir yıl dayanır. Eğer pudramız, taş gibi sertlesip, kokusu ve rengi değiştiyse kullanmayı kesinlikle bırakmalıyız.
Pudranın ömrünü uzatmak için her kullanımdan kapağını mutlaka kapamalı, pudramızı sıcak ve nemli ortamlarda bırakmamalıyız.

RIMEL:
Rimelin ömrü kapağı açılmadan 2 yıl, açıldıktan sonra ise 6 aydır. Rimel ömrü geçtiğinde kurur. Bu nedenle kurumuş bır rimel kesinlikle sulandırılarak kullanılmamalıdır. Rimelin daha uzun süre dayanması için her kullanımdan sonra kapağı iyice kapatılmalıdır. Ayrıca rimeli pompalamamak gerekmektedir, çünkü fırçayı ambalaja fazla sokup çıkarmak ambalajın içine hava dolmasına neden olur. Bu da yine rimelin daha çabuk kurumasına sebep olur.

RUJ
Parlak renkli ve sedefli rujlar açılmadan 2,5 yıl, açıldıktan sonra en fazla 6 ay dayanır. Pastel renkli, mat rujlar ise açılmadan 3 yıl, açıldıktan sonra en fazla 1 yıl dayanır. Bozulan rujun, kokusu ve rengi değişir, yumuşar, yağlanır. Rujlar aşırı soğuk ve sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>