>

GÜZELLİK

Ne Varsa Doğada Var!

Bitkilerle hazırlayabileceğiniz, doğal ve cilt tiplerine uygun bakım maskeleriyle cildinizi hazırlayın...
 
   
 
 
     

Bakım maskeleri hazırlamak için bitki seçiminde cildin tipi (kuru veya yağlı) esas alınır. Kuru ciltler için yumuşatıcı ve tamamlayıcı etkisi olan otlar kullanılır: papatya çiçeği, gül yaprakları, nane yaprakları, ıhlamur çiçeği. Yağlı ciltler için kullanılan otlar ise yağ dengeleyici, sivilce kurutucu özelliğe sahip olmalıdırlar: adaçayı, aynısafa çiçeği, sarı kantaron, civan perçemi, atkuyruğu, öksürükotu.

BİTKİSEL BAKIM MASKELERİ

İki yemek kaşığı kuru toz haline getirilmiş otun üzerine aynı miktarda sıcak su ekleyin. İyice karıştırın. Ocakta yaklaşık 60-70 dereceye kadar ısıtın. Soğumaya bırakın. Temizlenmiş cildinize maske olarak uygulayın. Maske 37-40 derece ılıklıkta olmalıdır. Göz burun ağız kısımları için boşluk kesilmiş bir bezi maskenin üzerine yüzünüze kapatın. Gözlerinizin üzerine ılık suda ıslatılıp sıkılmış pamuk koyun. Maskeyi yatarak, 15-20 dakika yüzünüzde bekletin.

Yüzünüzde akneler oluşmuşsa aynısafa otundan hazırlanmış maske onların giderilmesinde yararlı olacaktır. Bir yemek kaşığı ot ve bir bardak ılık suyu cam bir kaseye boşaltın. Üzerine buğday unu ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze maske olarak uygulayın, 20-30 dakika bekletin ve sonra ılık suyla çıkarın.

Maskeleri haftada 2-3 kez yapmayı deneyin. Toplam 15-20 maske yaptıktan sonra da bir buçuk veya iki ay süreyle ara vermeniz gerekir.

Mümkünse uygun ot karışımı tavsiyesinde bulunacak bir uzmana danışmanız yararlı olur.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>