>

GÜZELLİK

NIVEA Deodorant İle Ter Kokusuna Karşı Önleminizi Alın!

NIVEA Deodorant’ın başlattığı "Deodorant Şart" bilinçlendirme kampanyası ile deodorant kullanımının gerekliliğine dikkat çekiliyor. Ayrıntılar için tıklayın!
 
   
 
 
     
Eşinize, dostunuza ve en önemlisi kendinize 24 saat boyunca tertemiz kokun

Kampanya kapsamında, ulusal ve yerel kanallarda advertorial, radyo reklamları, gazete ilanları, otobüs ilanları, açıkhava ilanları ile deodorant kullanımının önemi vurgulanıyor.

NIVEA Deodorant tarafından sonuncusu 2002 yılında yapılan ve 1998 yılından bu yana iki yılda bir gerçekleştirilen "Deodorant Kullanımı ve Alışkanlıkları Araştırma Sonuçları" Türkiye'de deodorant kullanımının her geçen gün arttığını ortaya koyuyor. Ancak pazar hala Avrupa ortalamasının altında bulunuyor. Kişi başına deodorant kullanım istatistikleri çoğumuzun deodorant kullanmadığını ortaya çıkarıyor.

Bu nedenle; NIVEA Deodorant toplu yaşamanın doğurduğu bir gereklilik olan deodorant kullanımı ve doğru uygulama yöntemleri konusunda bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Ayrıntılı Görmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız...
NIVEA DEODORANT
"DEODORANT KULLANIMI VE ALIŞKANLIKLARI"
ARAŞTIRMA SONUÇLARI


* Bileşim International Araştırma Firması tarafından NIVEA Deodorant için gerçekleştirilen araştırma; deodorant kategorisinde tüketici kullanım alışkanlıklarını ve genel yaklaşımlarını belirlemek, genel anlamda ürün ve marka bilinirliğini ölçmek amacıyla yapılıyor.

* "Deodorant Kullanımı ve Alışkanlıkları Araştırması" yüz yüze görüşme şeklinde yürütüldü ve İstanbul, İzmir ve Ankara’da ikamet eden 401’i deodorant kullanan 102’si kullanmayan olmak üzere toplam 503 kişi ile görüşüldü.

* Yapılan araştırma sonucu elde edilen sonuçlara göre; deodorant kullanımının kişiler arasındaki temel amacı "güzel kokmak" ve "ter kokusunun önlenmesi"dir. Kullanım şekli açısından "aerosol/sprey" kullanımı ilk sırayı alırken, daha sonra sırayla roll-on ve stick deodorant çeşitleri geliyor. Aerosol/sprey deodorant kullanımı 18-24 yaş arası 8¥4 ve diğer markalar kullanıcıları arasında, roll-on kullanımı ise 35 yaş üstü NIVEA Deodorant kullanıcıları arasında yaygınlaşıyor. Stick şeklinde kullanımın erkeklere oranla bayanlarda daha yüksek olduğu görülüyor. Sprey tipi kullanımın sık olmasındaki ana etken kullanımının kolay ve pratik oluşudur. 1998’den bugüne doğru bakıldığında roll-on kullanımının arttığı, krem-jel kullanımının ise azaldığı görülüyor.

* Deodorant kullanmayanlara bakıldığında; "kokusunun ağır olması" , "pahalı olması" ve "alışkanlık edinilmemiş olması" kullanılmama sebepleri arasında gösteriliyor. Bu grubun büyük bir çoğunluğunu ise "parfüm kullanıcıları" oluşturuyor. Kişilere ter kokusunu önlemek için ne gibi bir yöntem kullandıkları sorulduğunda ise ağırlıklı cevaplar "duş yapma" veya "parfüm kullanma" yöntemleri iletiliyor.

* Kullanımda "özel bir yere giderken", "sabahları güne başlarken", "her banyo sonrası" gibi durumlar önemli yer tutuyor. Kullanıcıların büyük yüzdesi deodorantı direk olarak çıplak tene "sabahları güne başlarken" ve "her banyodan sonra" kullanmayı tercih ederken, çantada taşıyıp gün içinde tazelemek için kıyafet üzerinden kullanımı da seçiyorlar. Bu çeşit kıyafet üzeri kullanımda "aerosol/sprey" tipi daha çok tercih ediliyor. Ancak 1998 ve 2000’deki belirtilen sonuçlar gibi en çok kullanılma biçimi "çıplak tene koltuk altı" uygulaması oluyor.

* Deodorant kullanıcıları arasında 2/3’ü aynı markayı düzenli kullanırken, bu oran 1998’den günümüze artış gösteriyor. Kullanıcılar aynı anda sadece bir deodorant markası kullanıyor. Sonuçlarda aynı deodorant markasını satın alanların yarısı bunun alışkanlık olduğunu belirtirken, diğerleri de ürünü ve kokusunu beğendiğini söyledi. Ayrıca kullanıcıların %39’u ayda bir adet deodorant bitirirken, %36’sı bir aydan daha kısa sürede tüketiyor.

* Satın almada parfümeriler (%62) büyük rol oynarken, hipermarketlerin giderek popülaritesinin arttığı ortaya çıktı. Bunun nedenleri tüm ihtiyaçların aynı anda giderilmesi, daha ekonomik olması ve daha çok çeşidin bir arada bulunması olduğu ifade edildi.

* Sonuçlarda ortaya çıkan diğer bir nokta ise tüketicinin bir deodorant markasını ilk satın almasında "bir arkadaş veya yakının tavsiyesi'nin önemli ölçüde kararı etkliyor. Bu oranın "televizyon reklamlarında görme" nin çok üstünde olması dikkat çekiyor.

* Genel olarak, deodorant tüketicilerinin geçmiş yıllara oranla daha bilinçli olduğu gözleniyor. Kişiler kullandıkları markalar hakkında daha detaylı bilgiye sahip iken deodorant çeşitlerini daha yakından izliyorlar.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>