>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hanımlar Yaz Geliyor Hazır mısınız?

Botoks ve dolgu hakkında bilmeniz gerekenler...
 
   
 
 
     

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Baki Çokneşeli yaz yaklaşırken kadınların oldukça ilgisini çeken botoks ve dolgu hakkında bilgileri sektörde 40. yılını dolduran Özel Kadıoğlu Hastanesi’nden verdi.

Yaz yaklaştıkça kadınların en çok canını sıkan unsurlar yazlık giysiler ile kamufle edilmesi güç olan vücut deformasyonları ve yanık ten ile daha da belirginleşen yüz hatlarındaki çizgiler, kırışıklıklardır.

Vücut ile ilgili şekil bozukluklarını düzeltme amacı ile yapılacak cerrahi işlemlerden sonra sonucun tam olarak ortaya çıkması için 1.5-2 aylık bir süre gerekmesi nedeni ile yaz tatili yaklaştıkça bu kez geçici ancak daha basit çözüm arayışları devreye girer.

Bu amaçla ülkemizde ve dünyada yararlanılan en yaygın yöntemler dolgu maddeleri ve botoks uygulamalarıdır. Birbirinden hem yapısal hem de işlevsel olarak tamamen farklı olan bu tür ilaçlar uygulamanın yapıldığı hastalar tarafından sıklıkla karıştırılmaktadır.

BOTOKS İLAÇTIR, YILAN ZEHİRİ EFSANESİ İLE HİÇ BİR İLGİSİ YOKTUR!


Botoks beyinden kasa yollanan kasılma emrini engelleyen bir ilaçtır ve yalnız yapıldığı noktada etkilidir. İlaçtır diye özellikle belirtiyoruz çünkü kimin tarafından ve ne zaman uydurulduğunu tıp aleminin de bir türlü çözemediği yılan zehiri efsanesi ile hiç bir ilgisi yoktur. Enjekte edildiği kasın çalışmasını engelleyerek ve mimikleri kısıtlayarak o bölgedeki kırışıklıkları geçici olarak ortadan kaldırır. En sık kullanıldığı yerler ise göz kenarları, alın ve kaş arası çizgileri olarak sıralanabilir. Etkisi 4-6 ay arası devam etmektedir. Bir başka kullanım alanı da terlemenin engellenmesi amacı ile el içleri ve koltuk altlarına enjekte edilmesidir ki 6-9 ay kadar yarar sağlamaktadır.

DOLGUNUN BOTOKSDAN FARKI, MİMİKLERİ ENGELLEMEMESİDİR!

Dolgu maddeleri ise doğal, yarı sentetik veya sentetik ilaçlardan oluşur. Geçici ya da kalıcıdırlar. Genellikle doğal olmaları nedeni ile geçici dolgu ilaçları tercih edilirler. Botoksdan farkı mimikleri engellememesidir. Çoğunlukla statik, yani mimik yapılsa da yapılmasa da mevcut olan çizgilerde ( burun kenarı-dudak köşesi arasındakiler gibi ), kaş ortasındaki derin çizgilerde, dudak kalınlaştırmakta veya dudak kontürünü belirginleştirmekte, elmacık kemiği veya çene ucu dolgunlaştırmak amacı ile uygulanırlar.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>