>

GÜZELLİK

Sivilceli Ciltler ve Önemli Noktalar

Sivilceli ciltler daha özenli bakım ister…
 
   
 
 
     

Burun çizgisinin üzerinde kalan sivilcelerin sıkmamaya özen göstermelisiniz. Onun dışında iltihaplı sivilceyi sıkıp irini dışarı akıttığınızda bunda kötü bir şey yok aslında. Ama insanlar genellikle nasıl sıkacağını bilmediğinden sivilce içeri doğru patlayabiliyor. Cildin içinde patlayan kesecik, çevresinde ciddi bir iltihap oluşumuna neden oluyor. O iltihap da büzüşüyor ve iyileştiği için o bölgede leke kalıyor.

Yetişkin sivilcelerine ergenlik sivilcesi gibi müdahale etmek ise yapacağınız en büyük yanlış. Ergenlik döneminde kullanılacak ürünler yetişkin birinin cildinde vaat edilen etkiyi yaratmayacak. Fakat önereceğim iki adımı denemek yararınıza olacak.

İlk adım doğru temizleyiciyi seçmekten geçiyor. Diğer adım ise gözenekleri temizleyecek salisilik asitli bir peeling. Sadece çok fazla ve sert uygulamadan kaçının. Haftada iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz.

SİVİLCELER HAKKINDA ETRAFTA DOLAŞAN BAZI MİTLER


Sivilceleriniz var çünkü yüzünü yeterince yıkamıyorsunuz. Eğer bir evsiz kadar pis değilseniz bu kesinlikte yanlış. Yapılan araştırmalar yüzünüzü günde iki kere yıkayanların bir kere yıkayanlara oranla daha sağlıklı bir cilde sahip olduğunu gösteriyor.

Önemli bir iş yemeğine gitmeden ya da hoşlandığınız adamla ilk randevuya çıkmadan evvel yüzünüzde bir sivilce belirdiyse. Her kadın gibi siz de bu sivilceyi makyajla kamufle etmeye çalışırsınız. Peki, sivilcenin üzerine makyaj yapılması ne kadar doğru, ne kadar yanlış? Bazı ürünler görüntüyü daha da kötüleştirir. Gözenekleri tıkayan kalın fondötenler yerine ince pudra fondöten ya da mineral pudra uygulamak sivilceleri azdırmayacaktır. Fakat unutmayın ki akne sadece kozmetik problemi değil, bazen kalp rahatsızlıklarının da göstergesi olabiliyor. Bu yüzden ciltteki sivilce artışı ciddi boyuta ulaştığında, dermatologdan yardım istemenizde fayda var.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>