>

KÖŞE YAZILARI | ÇAĞATAY ÖZTÜRK

Aşk Geliyorum Demez

Aşk gerçekten de geliyorum demez… Anlayamazsınız nerden ve nasıl geldiğini. Hatta...(Çağatay Öztürk)
 
   
 
 
     

Aşk gerçekten de geliyorum demez…Anlayamazsınız nerden ve nasıl geldiğini. Hatta yaşadığınız duygunun aşk olup olmadığını anlamak bile aşkı yaşamaktan çok daha zordur. Aşk engel tanımaz. Tüm engelleri aşacak kadar güçlü hissedersiniz kendinizi. Aşkın insanı uslandıran ve terbiye eden bir yönü de vardır. Masumlaştıran bir anlamda. Adını koyamadığınız bir masumiyet tüm bedeniniz ve vücudunuzu sarar bir anda. Tam anlayamazsınız yaşadığınız duygunun ne olduğunu. İnanmakla inanmamak arasında bir med-cezir yaşarsınız. Ama bu med-cezirler sizi kimi zaman şair yapar, kimi zamansa yazar, bazen de ressam. İçinizdeki üretkenliğe aşk sayesinde çok daha rahat ulaşırsınız.

Kimi zaman aşkın seksten uzak yönü çok daha ulaşılmaz ve temiz gelir insana. Bazen seksin aşkı kirleteceğini bile düşünebilirsiniz. Kimi zamansa seksin aşkınızı daha bir artıracağını düşünerek seks yapacağınız günü dört gözle beklersiniz. Çoğu zaman aşık olduğunuzda, aşık olduğunuz kişiyle seks yapmak yerine, sevişmeyi istersiniz. Sevişmek, seks yapmaktan çok farklıdır. Aşık olduğunuzda bu ayırımı çok daha iyi fark edersiniz. Seks daha çok bedenle yapılan bir cinsel eylem. Sevişmek ise ruhun beden ile bütünleştiği bir boyutta yaşanan cinsel eylemdir. Sevişmek çok daha hesapsızca yapılan ve kaliteye yönelik ve miktardan uzak bir eylemdir.

Aşık olduğunuzda bir daha ‘asla yapmam’ dediklerinizi de yaparsınız. Aşkın insanı aptallaştıran bir yönü de vardır. Beyindeki bazı hormonları (endorfin – seretonin) aşağı çeken bir yönü... Oysaki aşık olduğunuzda artan adrenalin salgısı size mutluluğun hiç görünmeyen yüzünü gösterir. Yerinizde duramazsınız. Kışın ortasında baharı yaşarsınız. Tarif edilmesi zor bir enerji tüm bedeninizi kaplar.

Aşk tesadüfleri de çok sever. Bir anda, hiç ummadığınız bir yer ve zamanda karşınıza çıkıverir. Aşk peşinden gittikçe ve aradıkça elde edebileceğiniz bir kavramda değildir. Belki de bunun için çok özel ve önemli bir duygudur.

Aşkın insanı yerle bir eden bir yanı da vardır. Mantığı duygulara teslim eden bir yani…Aşk denen duygunun ikizini bulmakta zordur. Benzersiz bir duygu-durum halidir adeta. Üzerinize aşık olunca hem kocaman bir yük biner. Hem de üzerinizden kocaman bir yük azalır. Yani çelişkili bir durumdur aşık olmak. Aşk insana kendine yabancılaştıran bir duygudur da. Her anlamda uzaklaştıran!...

Aşık olunca bir anda ne yapacağınızı çok iyi bilmekle, bilmemek arasında bocalarsınız. Bocalarsınız ama yine de adını aşk koyamazsınız yaşadığınız duygunun. Kısacası, aşk sandığınız kadar kolay bir duygu değildir.

Aşkın tanımı ise herkese göre değişir. Aşk ile ilgili tanımlar bir anlamda da yaşadığınız duygular ile ilintilidir. Aşk mutlulukların en büyüğünü çağrıştırdığı gibi, mutsuzlukların ve acılarında en büyüğünü çağrıştırabilir. Ama her şeye rağmen aşk yaşanılasıdır…Özellikle karşılıklıysa hissettikleriniz, tek taraflı değilse.

Umarım aşk adına güzel ve umutlu duygular yaşayan ve yaşatanlardansınızdır. Aşk yaşamınızdan hiç eksik olmasın.

Bir kez daha yazdıklarımı okuduğunuz için gözlerinize sağlık.

Hoşça kalın. Bu arada unutmayın her hoşça kal bir merhabadır aslında.

Sevgiler

Çağatay Öztürk
Psikoterapist
oztuc@aol.com


ÇAĞATAY ÖZTÜRK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>