>

KÖŞE YAZILARI | ÇAĞATAY ÖZTÜRK

İhanet

"Acaba sevgili cosmoturk okurlarına ve bana ayrılan bu köşeye ihanet mi ediyorum?" Çağatay Öztürk`ün yeni yazısı...
 
   
 
 
     

İHANET

Haftalar oldu yine ‘cosmo’ için bir türlü yazacaklarımı toparlayıp yazamadım. Sonra düşündüm; Acaba sevgili Cenk Babaeren’e, cosmoturk okurlarına ve bana ayrılan bu köşeye ihanet mi ediyorum diye.

Hatta ilginç bir fantezi oluştu kafamda Cenk'in bu popüler siteye gerektiği kadar sık yazı yazmıyorum diye dedikodumu yaptıkları fantezisi. (!)

Sonra gözüme bir süre önce piyasaya çıkan Özcan Kandemir’in ‘Aşkın Öteki Yüzü’ adlı İhanet Öyküleri kitabı ilişti. Bir solukta okuduğum ve ısrarla, tarafsız bir biçimde insan ilişkilerinin anlatım biçimini irdelediğim kitapta aslında ihanetin her türünü bulmak mümkün. Bu kitabı bir solukta okumama sebep belki de öykülerin hepsinin gerçek öyküler olması. Yani bazı çakma yazarların ya da gazete köşelerinde yazarlık oyunu oynayanların yaptığı gibi masa başı hikayeler değildi Özcan Kandemir’in öykü kitabındaki hikayeler.

Bu nedenle belkide sormadan sorgulamadan yapamadım acaba Cenk Babaeren’e ya da siz sevgili okurlara ihanet mi ediyorum diye daha sık yazı yazmayarak. Oysaki amacım ihanet değil. Amacım bana ayrılan bu köşeyi sizlere layık olan yazılarla meşgul etmek. Lüzumsuz yazılar yazmak ya da yazmış olmak için yazmak istemiyorum. Bu nedenle de gerçekten hissettiğim ve içimden geldiği zaman yazdıklarımı sizlerle buluşturmak istiyorum. Tıpkı Özcan Kandemir’in kitabı gibi.

Kitaptaki hikayeler değişik sosyal ve kültürel geçmişe ait birçok kişiye ait. Özcan hanım her ne kadar etik olmadığı için isim vermese de ben aralarındaki bazı hikayelerin ünlü birilerinin yaşamından alıntı olduğunu biliyorum.

Aslında bu kitabın böylesine ahlaki bir zihniyetle yazılmış olması da işin açıkçası beni daha çok etkiledi. Kitabı gözümde daha bir sahici kıldı. Özcan hanımın yaptığı ile söylediği farklı değildi. Yani o kimsenin hayatına, hayat öyküsüne ihanet etmedi.

Hayatlarından kesitler koyduğu kişilerin isimlerini onlara söz verdiği için açıklamadı. Ne kitabın promosyonu için, ne de daha çok satıp daha çok kişiye ulaşarak daha fazla para kazanmak için. Özcan hanım bir kez daha beni yanıltmadı.

Oysaki gün geçmiyor ki masa başında yeni bir ihanet öyküsü yazılmasın. Birçok kişi kendi basın yayın organlarıda bu masa başında yazılan öykülerin ihanet oyununa alet oluyorlar sadece daha çok satış yapabilmek adına. Sonra da o masa başı ‘sahte’ hikayelerin sahtekar yazarları bir polisten dayak yiyiveriyorlar. Kazandıkları paralar ya da konuk oldukları Esra Ceyhan’ın programındaki popülerlikleri bile onları kurtaramıyor. Çünkü siz birilerini kandırsanızda, birilerine ihanet etsenizde hayatı kandıramıyorsunuz, hayata ihanet edemiyorsunuz.

Bir psikoterapist olarak Özcan Hanım’ı tarafsızca tebrik etmek istiyorum. Hikayelerin sahici olduklarını anlamak hiç zor değil . Çünkü ne diyaloglarda ne de hikayelerin gelişiminde herhangi bir mantık hatası yok. Hepsi yaşama dair. Mutlaka kendinizden bir parça bulabileceğiniz son derece güzel öyküler. Hatta ben bir yönetmen ya da senaryo yazarı olsaydım. Özcan Kandemir’İn öykülerini daha bir ölümsüzleştiridim beyaz perdeye aktararak. Çünkü Hikayelerin her biri untulmaz sinema filmi olabilecek kadar gerçeğe yakın bir o kadarda akıcı.

Ayrıca ihanet sadece aşk ilişkilerinde olmaz diye düşünüyorum. İhanet hayatın her alanında var. Her anında. Ancak siz ihanet acısını hissetmiş biriyseniz o zaman o acıyı başkasına yaşatmak istemezsiniz. Eğer ihanet acısını yaşadığınız halde birilerine bu acıyı yaşatmak için tereddüt etmiyorsanız o halde en kısa zamanda bir psikoterpiste gitmeli ve bu durumu birlikte analiz etmelisiniz. Günümüz toplumunda ihanet birazda kanıksanır ve kabul edilir oldu. Özellikle erkeklerin ihaneti sıradanlaştı sanki. İşte Özcan Kandemir’in kitabı ihanetin nasıl bir şey olduğunu ve insanın yaşamını ne hale getirebileceğini şekilden şekile sokarak anlatıyor. Her öyküde ayrı bir tatla ve bir kez daha altını çizerek yineliyorum ayrı bir sahicilikle. Çünkü bu hikayelerin hiç biri masa başında yazılmadı benzerleri gibi. Her bir öykü için öyküdeki kahramanlarla günlerce karşılıklı söyleşiler yapıldı. İşte bu nedenle bu kitap mutlaka okunmalı. Başkalarının yaşamına yalın ve tarafsız bir yolculuğa çıkmaya hazırsanız dahası Aşkın Öteki Yüzü İhanet’le yüzleşmeye hazırsanız o halde Sİstem Yayıncılığa ait Galata Yayaınların’dan çıkan Özcan Kandemir’in ‘Aşkın Öteki Yüzü’ adlı kitabını okurken keyfli okumalar diliyorum. Bu arada unutmayın hayatta herkes bilerek ya da bilmeyerek en az bir kez ihanete uğramıştır.

Umarım siz bilerek ihanet edenlerden ya da ihanete uğrayanlardan olmazsınız.

Hoşçakalın. Bu arada unutmayın her hoşçakal bir merhabadır aslında!

Çağatay Öztürk
Psikoterapist
oztuc@aol.com

 


ÇAĞATAY ÖZTÜRK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>