>

KÖŞE YAZILARI | ÇAĞATAY ÖZTÜRK

Kendinizi Dikkatsizliğe `Kurban` Etmeyin

İnsanlar nerede olursanız olun size dikkatli bir şekilde bakmazlar. (Çağatay Öztürk)
 
   
 
 
     

Yaşamımın en önemli yıllarının geçtiği ve her gidişimde beni öğrencilik yıllarıma tekrar geri götüren Londra ile ilgili olarak bu kez sizlerle paylaşmak istediğim, tamamen Londra'ya ait ve insana kendini çok özgür hissettiren bir duygu.

İnsanlar nerede olursanız olun size dikkatli bir şekilde bakmazlar. Bunun en önemli nedenlerinin başında 'kişisel alan' kavramının orada çok daha fazla gelişmiş olmasıdır. Ne Avrupa ne de Amerika'da bu ayrıcalığı böylesine belirgin bir şekilde hissetmezsiniz. Bunun içinde herkes gibi ve sıradan olmak zorunda değilsinizdir Londra sokaklarında. Herhangi bir biçimde yadırganma ya da yargılanma kaygısı taşımazsınız. Belki de bu nedenle Londra'dan çok sanatçı yetişmiştir...

Özgürlüğü ve yargılanmaktan uzak bir anlayışı benimseyen birçok kişi bu nedenle çok daha fazla üretir. Aslında Türkiye'de yaşayan bizler de oldukça üretken ve yaratıcıyız, ama kimi zaman bu yaratıclığımızı olumsuz ve daha sonra büyük hasarlara yol açacak biçimde kullanabiliyoruz. Örneğin Kurban Bayramı geliyor. Tüm müslümanlık alemi için önemi büyük. Ne varki her bayram geldiğinde iki nokta var ki beni çok tedirgin ediyor: bunlardan ilki kurbanların nerede ve nasıl kesileceği, ikincisi ise tüm diğer özel günlere de ait bir endişe olan trafik kazaları. Her ikisi de dikkatsizlikle ilgili. Bir anlık dikkatsizliği inanılmaz ağır bedellerle ödemek zorunda kalabiliyoruz. Hatta canımızla... İşte bunun için biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor.

Kurbanlık hayvanları acı çektirerek kesmek ya da uygunsuz kesmek psikolojik açıdan toplum üzerinde büyük travmalara yol açabiliyor. Zamanla ortaya çıkan resimler, topluma saldırganlığı ve 'kan' olgusunu normalleştirebiliyor. Nitekim müslümanlık dininde de bu konulara hassiyet gösterilmesi zaten buyuruluyor.

Diğer bir konu ise dikkatsiz araç kullanmaktan kaynaklanan ve yine 'kanlı' görüntülere seyirci olduğumuz trafik kazaları. Trafikte biraz daha fazla 'dikkat' ve daha az 'hız', sizi gideceğiniz yere çok daha emniyetli bir şekilde götürecektir. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Biraz daha duyarlı olalım. Unutmayalım ki, yaşadığımız evrene peşinen borçlu olduğumuz en önemli şey 'sorumluluk'...

Tüm müslümanlık aleminin bayramı kutlu olsun. Kendimizi dikkatsizliğe 'kurban' etmediğimiz, sağlıklı ve huzurlu nice bayramlara.

Bir kez daha sizlerle paylaştıklarımı okuduğunuz için gözlerinize sağlık. Hoşça kalın. Mutlu kalın. Bu arada unutmayın her hoşçakal bir merhabadır aslında.

Çağatay Öztürk
Psikoterapist


ÇAĞATAY ÖZTÜRK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>